Top News – Prodhohet oksigjen në Mars/ Roveri i NASA-s në planetin e kuq, ia del mbanë
22/04/2021 13:57

Një instrument në roverin e NASA-s, Perseverancë, që ndodhet në mars, ia ka dalë mbanë të prodhojë oksigjen nga atmosfera me dioksid karboni e planetit. Ky është demonstrimi teknologjik i dytë i suksesshëm i miisonit, që të premten e kaluar mundi edhe të bënte të fluturonte një mini helikopter. Gjenerimi i oksigjenit ëhstë performuar nga një njësi e përfshirë në rover, që quhet Moxie, ose eksprimenti i gjenerimit të oksigjenit nga burimet e marsit. Njësia mundi të prodhonte 5 gramë oksigjen, një sasi ekuivalente kjo që një astronaut në mars do ta konsumonte për 10 minuta. Nasa mendon se në të ardhmen, misionet njerëzore do të pajiseshin me versione më të sofistikuara të Moxie-t në planetin e kuq në vend që të merrnin nga toka të gjithë oksigjenin që i nevojitet për ti mbështetur ata. Oksigjeni është edhe një pjesë integrale e kimisë që përdoret për shtytjen e raketës. Atmosfera e marsit dominohet nga dioksidi i karbonit në një përqendrim prej 96 për qindësh. Oksigjeni përbën vetëm 0.13 për qind, krahasuar me 21 për qind që zë ai në atmosferën e tokës. Moxie ëhstë në gjendje të nxjerrë atome oksigjeni nga molekulat e dioksidit të karbonit që përbëhen nga një atom karboni dhe dy atome oksigjeni. Ekipi i nasa-s që qëndron pas Moxie, pret që njësia të mund të prodhojë deri në 10 gramë oksigjen për orë.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57