Top News – Presidenti i Meksikës/ I fundit ndër liderët botëror i prekur nga Covid 19
25/01/2021 15:50

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador u bë lideri i fundit botëror i prekur nga koronavirusi, por siç tha ai, simptomat ishin të lehta. “Me keqardhje ju informoj se jam infektuar me covid 19. Simptomat janë të lehta por ndërkohë i jam nënshtruar trajtimit mjekësor”, tha 67-vjeçari në një mesazh në mediat sociale. Populisti majtist është parë rrallë herë me maskë në publik, përfshirë edhe konferencat e tij të përditshme për shtyp, dhe ka vijuar me aktivitetet e tij normale gjatë pandemisë. Ai ka udhëtuar në pjesë të ndryshme të vendit dhe të premten vizitoi shtetin verior San Luis Potosi. Ai është kritikuar se ka qenë i ngadaltë në vendosjen e izolimit, në fillim të pandemisë dhe se ka vijuar të zhvillojë tubime dhe të përshëndesë mbështetësit me shtrëngime duarsh dhe përqafime. Në 2013 ai iu nënshtrua një operacioni në zemër, pas një ataku kardiak. Po ashtu ai vuan edhe nga hipertensioni, një faktor rreziku për covid 19. Obrador i bashkohet kështu liderëve të tjerë botërorë, mes të cilëve ish presidenti Donald Trump, presidenti brazilian Jair Bolsonaro dhe kryeministrit britanik, Boris Johnson, që janë prekur nga virusi.

Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08