Top News – Presidenti i Brazilit/ Bolsonaro preket nga koronavirusi
07/07/2020 19:16

Presidenti i brazilit, Jair Bolsonaro ka rezultuar pozitiv për koronavirusin. Ai e bëri tetsin, i katërti për të, pasi zhvilloi simptoma të sëmundjes, përfshirë temperaturën e lartë. Bolsonaro në vazhdimësi ka minimizuar rreziqet nga virusi, duke e quajtur atë një grip të vogël dhe duke thënë se ai nuk do të prekej seriozisht prej tij. Ai po ashtu i kërkoi guvernatorëve lokalë të zbusnin izolimet që sipas tij kishin dëmtuar ekonominë ndërsa të hënën ndryshoi rregulloren për mbajtjen e maskave mbrojtëse. Në prill ai tha se edhe nëse do të prekej nga virusi nuk do të shqetësohej pasi nuk do të ndjente asgjë, do të ishte thjeshtë si një grip apo ftohje e lehtë. Kur ai i bëri këto komente, numri i viktimave të covid 19 në brazil ishte ende më pak se 3 mijë ndërkohë ai i të infektuarve ishte rreth 40 mijë. Por, shifrat janë ngritur në qiell që atëherë. Deri të hënën, numri i viktimave në vend ishte mbi 65 mijë dhe ai i të prekurve mbi 1.6 milionë, cka e bën vendin të dytin më të prekurin në botë, pas SHBA. Bolsonaro ka marrë pjesë në shumë evente publike pa maskë, edhe kur rregulloret lokale kërkonin që ai ta mbante. Kjo nuk është hera e parë që bolsonaro testohet për koronavirus. Gjykata supreme në brazil, publikoi në maj dokumente që tregonin se bolsonaro kishte rezultuar negativ për tre herë radhazi në mars, pas takimit me presidentin e shteteve të bashkuara të amerikës, donald trump, në florida.

Top News – Trump-pas pandemisë/ Nuk kam folur me homologun kinez
11/08 21:14
Top News – Dhurata më e bukur/ Kylie Jenner feston 23 vjetorin
11/08 18:57
Top News – Maskë me të brendshme/ Miliarderi arrestohet në Norvegji
11/08 17:39
Top News – Hija e koronavirusit/ Ngrihet ngadalë nga Wuhani
11/08 16:02
Top News – 60 vjeç në karantinë/ Banderas, pozitiv me koronavirus
11/08 16:02
Top News – Vaksinat e mëparshme ulin rrezikun e koronavirusit
11/08 15:24
Top News – E para në botë/ Rusia regjistron vaksinën
11/08 15:00
Top News – Koronavirusi, rriten infektimet! Evropa merr masa të reja
11/08 14:55
Top News – Presidenti Trump do ta pranojë emërimin për rizgjedhje në Shtëpinë e Bardhë ose Getisburg
11/08 14:52
Top News – Dentistët kundër Covid-19/ Argjentinë, krah mjekëve në betejë
11/08 14:48
Top News – Kohë pandemie/ Dasmë në Los Angeles, ndërhyn policia
11/08 14:45
Top News – Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi
11/08 13:43
Top News – “Bosi” i Apple-it/ Tim Cook në klubin e milionerëve
11/08 13:02
Top News – Nuk ndalet pandemia! 20 milionë raste në gjithë botën
11/08 12:28
Top News – Sekretari i shtetit, Pompeo turne njëjavor në Evropë
11/08 12:28
Top News – Trump le konferencën/ Të shtëna pranë shtëpisë së bardhë
11/08 12:09
Top News – Fëmijët dhe koronavirusi/ E përhapin si të ftohtin e zakonshëm
11/08 11:57
Top News – Agjencia Europiane:Të kthehen masat e parandalimit
11/08 11:55
Top News – Kina hakmerret sërish/ Sanksione për 11 shtetas të SHBA
10/08 22:18
Top News – Qeveria e Libanit/ Jep dorëheqjen pas shpërthimit
10/08 21:14