Top News – Poloni, betohet Duda/ Mandati i dytë si president
06/08/2020 17:07

Presidenti polak, Andrzej Duda është betuar të enjten për mandatin e dytë pesëvjeçar. Shumica e ligjvënësve opozitarë – si dhe ish-presidentë apo ish-kryeministra të Polonisë – kanë bojkotuar ceremoninë parlamentare. Disa ligjvënës opozitarë që kanë qenë pjesë e ngjarjes kanë veshur ngjyra të flamurit të komunitetit, LGBT, në shenjë proteste ndaj Dudas. Përgjatë fushatës zgjedhore, Duda është kritikuar ashpër për qëndrimin e tij ndaj këtij komuniteti. Opozita ka kritikuar atë që e sheh si mosrespektim të Kushtetutës nga ana e Dudas gjatë mandatit të tij presidencial. Pjesëtarët e opozitës kanë ngritur shqetësime edhe rreth pranimit të politikave të presidentit polak nga ana e partisë populliste të krahut të djathtë, Ligji dhe Drejtësia, e cila e ka përballur Poloninë dhe Bashkimin Evropian me mospajtime në disa çështje. Duda ka qenë i afërt me këtë parti, deputetët e së cilës kanë përkrahur dhe duartrokitur për të gjatë ceremonisë së betimit në Varshavë. Duda ka thënë se është i gatshëm për të bashkëpunuar me të gjitha grupet dhe partitë politike. Mirëpo ai po ashtu ka theksuar nevojën për mbrojtje të rolit të familjes në shoqërinë polake. Duda fitoi 51 për qind të votave në zgjedhjet e 12 korrikut, në garën kundër kryebashkiakut të Varshavës, Rafal Trzaskoëski.

Top News – Vaksina e gripit/ ‘Sot për mjekët dhe infermierët’
29/09 22:26
Top News – Vendimi zyrtar/ Universitetet nisin me 2 nëntor
29/09 21:46
Top News – Borrell për pandeminë/ Përhapi dezinformimin në Ballkan
29/09 21:17
Top News – Gjykata e lë në burg/ Durrës, njerku abuzoi me të miturën
29/09 20:05
Universitetet, nesër raundi i dytë/ 15 mijë maturantët më të mirë, zgjodhën në raundin e parë
29/09 19:46
Top News – Cakaj takon Wadephul/ Shqipëria përparime të dukshme
29/09 19:28
Top News – Universiteti Mesdhetar/ Programe profesionale 2 vjeçare
29/09 19:22
Top News – Ddeklaratat e Ramës/ Tabaku: E frikshme si gënjen!
29/09 19:20
Kufiri detar me Greqinë/ Top Story zbulon negociatat e zhvilluara dhe kërkesën e Athinës
29/09 19:19
Top News – Dita botërore e zemrës/ Manastirliu: Koronarografitë falas
29/09 18:15
Top News – 3 humbje jete nga covid/ 95 të shëruar, 132 raste të reja
29/09 18:14
Top News – Busti i Isa Boletinit/ Në muzeun kombëtar të pavarësisë
29/09 18:13
Top News – Fëmijët me aftësi ndryshe/ Ministrja Kushi: Në fokusin tonë
29/09 18:12
Top News – Kërkesat e ligës/ Rama: Duan të bojkotojnë, ta bëjnë
29/09 17:56
Në qender të Tiranës, burri i shtrirë në tokë. Policët i vijnë në ndihmë, ja ç’ndodhi
29/09 17:06
Bilanci i 24 orëve të fundit! MSH: 127 raste të reja dhe 4 viktima nga covid-19
29/09 16:55
Thirrje për reformë me konsensus/ Numri dy i CDU/CSU takon ministrin e jashtëm shqiptar
29/09 15:56
Hetues i BKH, 500 kandidatë/ Ambasadorja amerikane, thirrjen e fundit për aplikantët
29/09 15:55
Vangjel Kozma rikthehet në Portokalli/ Spektakli i humorit nga 4 tetori në ekranin e Top Channel
29/09 15:43
Nis festivali i teatrit/ Elbasan, shfaqjet në mjedise të hapura
29/09 15:34