Top News – Po vjen i nxehti përvëlues! / Temperatura deri në 40 gradë në jug të kontinentit
19/05/2022 17:23

Një valë të nxehti afrikan po vjen nga afrika drejt evropës me temperatura përvëluese në evropën jugore dhe atë perëndimore. Ditët e ardhshme, priten temperatura deri në 40 gradë celcius nga spanja deri në Francë, me italinë, dhe brigjet përballë saj, pra Shqipërinë, që nuk do të kursehen po ashtu. Sipas ekspertëve, mes 19 dhe 20 majit protagonist do të jetë dielli në rajon e madje edhe një i nxehtë jo normal cka bën që italia dhe evropa qendrore e perëndimore të hyjnë zyrtarisht në stinën e verës, një muaj më herët nga kalenderi astronomik. Dhe kjo valë e parë të nxehti do të vijë nga një anti ciklon afrikano verior që do të shtrihet deri në jug të skandinavisë, pavarësisht se atje ajri është më i freskët. Ndërkohë nga e premtja, presioni i lartë sub-tropikal do të konsolidohet në evropë, e lidhur kjo me një masë ajri përvëlues që do të vijë nga zemra e shkretëtirës algjeriano-marokene deri në rajonin tonë, që do të përshkojë edhe gadishullin iberik dhe francën, ku temperaturat do të shkojnë deri në 40 gradë celcius. Në rajonin tonë dhe në itali sidoqoftë, maksimumi i ngritjes së mërkurit në termometër do të jetë 35 gradë celcius. Dhe java e ardhshme do të vijojë në të njëjtin trend po ashtu.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22