Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01/2022 15:23

Peshkatarët që planifikojnë të pengojnë stërvitjen e parashikuar ushtarake të rusisë pranë brigjeve të Irlandës, janë paralajmëruar nga zëvendëskryeministri irlandez të mos vendosin veten në rrezik. Patrik Mërfi, shef ekzekutiv i organizatës irlandeze të peshkatarëve, tha se disa anëtarë të saj planifikojnë të mbajnë një protestë kundër stërvitjeve ushtarake të muajit të ardhshëm. Ai tha se ambasada ruse ka qenë në kontakt në lidhje me protestën e planifikuar duke pretenduar se do të ishte e rrezikshme të dërgoheshin anije që do të ndërhynin në stërvitje. Mërfi tha se tre anije do të përfshiheshin në protestë dhe do të vazhdonin të peshkonin në ujërat e tyre. Sidoqoftë, anijet e peshkimit mund të përballen me rrezik për shkak të nëndetëseve, të rusisë dhe NATO-s, që me gjasë do të ndjekin flotën detare. Stërvitjet do të nisin në fillim të shkurtit, 150 milje larg nga brigjet e irlandës, në ujëra ndërkombëtare por brenda hapësirës ajrore të kontrolluar nga vendi dhe brenda zonës ekonomike ekskluzive të saj. Mërfi tha se zona është shumë e rëndësishme për peshkim dhe se ata duan të mbrojnë diversitetin.

Top Channel/ Turqia kërcënon të pengojë procesin e NATO-s nëse vendet nordike dështojnë të veprojnë
25/05 23:10
Top Channel/ Ukraina: NATO nuk po bën asgjë për të ndaluar Rusinë
25/05 23:01
Top Channel/ Policia shpërndan me gaz lotsjellës mitingun e kryeministrit të larguar të Pakistanit
25/05 22:54
Top Channel/ Policia franceze spastron kampin e emigrantëve pas dhunës që la një të vdekur
25/05 22:52
Top Channel/ Ministri turk viziton xhaminë e Jeruzalemit në përpjekje të riparimit të lidhjeve
25/05 22:50
Top Channel/ Tragjedia në Teksas, një nga prindërit në kërkim të vajzës
25/05 22:20
Top Channel/ Abone pa limit për 9 euro. Nisma e Gjermanisë për të përballuar çmimin e karburantit
25/05 18:49
Top Channel/ Rusia:Plani italian i paqes,’fantazi’. Zelensky akuzon Perëndimin për mungesë uniteti
25/05 18:49
Top News- Ku ka luftë ka edhe drogë!/Lidhja tragjike që u shfaq nga Kolumbia në Ukrainë
25/05 16:31
Top News – Edhe Moldavia kundër Macron / Asnjë alternativë për anëtarësimin e plotë në BE
25/05 15:48
Top News – SHBA, vendi i masakrave! / Nga Oklahoma te sulmet në shkolla, një çmenduri e stërmadhe
25/05 15:37
Top News-Në gjendje të jashtëzakonshme për Ukrainën. Hungaria harron covidin, e zëvendëson me luftën
25/05 15:33
Top News – Kush do ta zëvendësojë Putinin? / Në Kremlin nisin diskutimet: S’do qeverisë përjetë!
25/05 15:29
Top News-Ishulli i Gjarprit bën punën e Moskva-s. Rusia mban fort Detin e Zi:‘Luftanije që s’mbytet’
25/05 15:12
Top News – Rusia nis operacionin sekret / Nxirren të vdekurit nga luftanija e fundosur Moskva
25/05 15:11
Top News – Nga çfarë ka frikë Polonia…? / I kërkon SHBA edhe gjashtë sisteme të tjera Patriot
25/05 14:59
Top Channel/Mori ryshfet, Moldavia burgos ish presidentin: Korrupsion e tradhëti ndaj vendit!
25/05 14:40
Top News- Shqiptari, atentat ndaj prokurorit/Bashkë me mafian kolumbiane, vrau Marcelo Pecci
25/05 14:31
Top Channel/ Lufta në Ukrainë, Hungaria në alarm- shpallet gjendja e rrezikut!
25/05 14:01
Top Channel/”Gjendja në Donbas tejet e vështirë”, Zelensky: I përgjuam telefonatat, ata e dijnë se…
25/05 13:59