Top News-Përplasja Krivokapiç-Abazoviç / Mali i Zi në krizë, be kërkon zgjidhje përmes dialogut
22/01/2022 14:39

Që nga momenti kur u paralajmërua mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë së kryeministrit Zdravko Krivokapiç në Mal të Zi filluan akuzat mes Kryeministrit dhe Zv/kryeministrit, protestat në rrugë dhe së fundmi erdhi edhe propozimi për shkarkimin e Kryetarit të Parlamentit, Aleksa Beçiç. Në një situatë të tillë plot tensione, kryetarja e Delegacionit të BE-së në Podgoricë, Oana Kristina-Popa u bën thirrje të gjithë aktorëve politikë në Mal të Zi që të punojnë për uljen e tensioneve dhe ta zgjidhin situatën aktuale, përmes konsultimeve të ndërsjellta dhe konsensusit. "Mali i Zi ka legjitimitet demokratik. Është shtet demokratik dhe duhet t'i zgjidhë problemet në institucionet shtetërore, jo në rrugë”, thotë Popa. Thirrja nga BE vjen në kulmin e një krize politike të shkaktuar nga një mocion mosbesimi ndaj qeverisë, i iniciuar nga zëvendëskryeministri Dritan Abazovic dhe propozimi i fundit i kryeministrit Zdravko Krivokapiq për shkurtimin e mandatit të Kuvendit. Kryetari i Kuvendit, Aleksa Beçiç, ka caktuar votimin më 4 shkurt, fillimisht për shkurtimin e mandatit të kuvendit, e më pas për nismën për mocionin ndaj qeverisë. Vendimi për shkurtimin e mandatit të kuvendit ose për rrëzimin e qeverisë merret me shumicën e votave të të gjithë deputetëve.

Top News-9 vjet të tjera burg për Gruevskin / Shembi për hakmarrje godinën e një biznesmeni
20/05 18:34
Top News- Gjermania e do Kosovën në NATO/Si po punon Berlini për anëtarësimin e vendit fqinj
20/05 17:58
Top News- Shitja e shtëpive për një euro / Në Itali është krijuar një ‘Amerikë e Vogël’
20/05 17:20
Top Channel/ Abazovic në PE: Ballkani Perëndimor mund të bëhet Ukraina e re brenda disa vitesh!
20/05 15:26
Top News – BE, ultimatum Serbisë / Michel në Beograd: Vendosni sanksione mbi Rusinë!
20/05 12:52
Top News – Alarmet e rreme për bomba në rajon / Kush është organizata që fshihet pas tyre…?
20/05 11:43
Top News – Serbia, ‘Bjellorusia’ e Ballkanit / Kurti në SHBA: Nuk ka rrugë tjetër veç njohjes
20/05 11:20
Top News- Shqiptari në vrasjen e studentes greke/ Kërkon mëshirë, Apeli e dënon me burg përjetë
20/05 10:44
Top Channel/ ”Kurti: Krahasimi që Putini i bën Kosovës me Ukrainën, është injorancë”!
19/05 15:16
Top News – Scholz kërkon Ballkanin në BE / Ukraina në Bashkimin Evropian, padrejtësi për rajonin!
19/05 12:30
Top News – Makth kërcënimesh me bomba / Serbia: Identifikuam shtetet, ja kush janë fajtorët
19/05 11:38
Top News – Aksidentohet autobusi nga Kosova / 20 të plagosur në Austri, zjarrfikësit në vendngjarje
19/05 11:12
Top News- Vuçiç informon klerikët për presionet!/Presidenti serb – Nyja Kosovë do zgjidhet shpejt
18/05 18:58
Top News- Open Balkan i hap derën Rusisë!/Gjukanoviç dhe Osmani kundër-Duhet Procesi i Berlinit
18/05 16:48
Top Channel/ S`prishim miqësinë me Kosovën për kufirin, Gjukanoviç: Mundësi korigjimi!
18/05 15:11
Top News- Greqia braktis përfundimisht Rusinë! / Fjalimi i fortë i Mitsotakis në Kongresin Amerikan
17/05 21:33
Top Channel/ Burgim të përjetshëm pilotit/ Greqi, Babis Anagnostopoulos vrau gruan e tij Caroline
17/05 09:58
Top News-100 alarme për bombë në Beograd / Mbyllen shkollat, urat dhe qendrat tregtare
16/05 20:01
Top Channel/ Rizgjidhet Tsipras/ Sërish kryetar i partisë “syriza”
16/05 19:35
Top News-Vrasja që tronditi Greqinë / Gjykata shpall fajtor pilotin që mbyti gruan
16/05 18:29