Top News – Përmbytje apokaliptike në Australi/Rrugë dhe shtëpi nën ujë, me mijëra persona evakuohen
05/07/2022 11:07

Afro 50,000 personave u është bërë thirrje që të evakuohen nga shtëpitë e tyre, ndërsa përmbytjet kanë goditur qytetin më të madh australian, Sidnej, për të tretën herë me radhë gjatë këtij viti. Disa pjesë të Sidnejit janë përballur me reshje të dendura shiu në katër ditët e fundit. Rrugët janë bllokuar dhe disa shtëpi janë përmbytur, ndërsa mijëra persona kanë mbetur pa energji elektrike. Përmbytjet në mbarë Australinë – që janë nxitur nga fenomeni i motit i njohur si La Niña (la ninja) – i kanë marrë jetën deri më tanimbi 20 personave. Mbi 100 evakuime janë urdhëruar në mbarë Sidnejin për shkak të emergjencës aktuale. Edhe qytetarët në 50 zona të tjera janë paralajmëruar që të përgatiten që të evakuohen, për shkak se disa lumenj të mëdhenj janë tejmbushur dhe kanë dalë nga shtrati. Reshje shiu pritet të ketë edhe të martën në Sidnej, por po ashtu është parashikuar që të ketë erëra të fuqishme, që rrisin rrezikun e rrëzimit të pemëve dhe shtyllave elektrike. “Emergjenca ende nuk kanë kaluar”, tha ministrja e Emergjencave, Stephanie Cook. Ekspertët thonë se përmbytjet janë shpeshtuar dhe janë bërë më katastrofikepër shkak të ndryshimeve të klimës si edhe nga fenomeni i motit La Niña. Ky i fundit shkakton erëra të fuqishme në zonat e Paqësorit deri në Indonezi.

Top Channel/ Stuhia në Spanjë i merr jetën të riut në festival. Dhjetëra të plagosur
13/08 22:02
Top Channel/ Astronautja amerikane Jessica Watkins , 34-vjeçarja që synon Hënën dhe Marsin
13/08 17:06
Top News – ‘BE nuk është supermarket’ / Zelenski bën apel: Ndaloni vizat për rusët!
13/08 16:20
Top News – 16 anije me grurë ukrainas / ’Hapet’ Deti i Zi, 3 mln ton drithë muajt e ardhshëm
13/08 16:20
Top News- Shuhet aktorja Anne Heche / Ishte në koma prej një jave pas një aksidenti
13/08 15:57
Top News – Ku i eksporton armët Serbia… / 500 milionë dollarë në 2021, më i kërkuari obusi ‘Nora’
13/08 15:52
Top Channel/ Banorët e ishullit të Tajvanit nuk shqetësohen nga ‘daullet e luftës’ së Kinës
13/08 15:23
Top Channel/ Radhë të gjata në Kili për të marrë kopjen e draftit të kushtetutës së re të propozuar
13/08 15:22
Top News – Moskë-Beograd, biletë me një drejtim / Mijëra rusë zgjedhin Serbinë: Këtu na duan!
13/08 13:55
Top News-Autori i ‘Vargjeve Satanike’ në spital/U ‘dënua’ me vdekje nga Irani, u plagos në Nju Jork
13/08 13:42
Top News – Trazira sociale në Gjermani…! / Çmimet e larta të energjisë, një ‘fuçi baruti’
13/08 13:33
Top Channel/ Autori Salman Rushdie në intubim pas goditjes me thikë në skenë
13/08 13:15
Top Channel/ Me mijëra peshq të ngordhur në lumin Oder, Gjermania akuza Polonisë
13/08 13:11
Top Channel/ Lija e majmunit: Të huajt dynden në Kanada për vaksinën
13/08 12:05
Top Channel/ Akuzat ndaj Trump/ Akuzohet për spiunazh dhe pengim të drejtësisë
13/08 11:59
Top Channel/ Lumi Rhine i Gjermanisë po thahet, njerëzit dhe bisnezet në krizë
13/08 11:07
Top News-Çfarë gjeti FBI në shtëpinë e Trump!/Publikohet urdhëri, mund të akuzohet për spiunazh
12/08 23:00
Top News-Klani i “El Chapo” bën masakër në burg/Vriten 11 të dënuar, përleshjet zhvendosen në qytet
12/08 22:17
Top Channel/ Trump, sekrete për UFOT? Mister akuza e FBI! Askush nuk publikon çfarë dokumentesh mori
12/08 21:03
Top News-Qëllohet me thikë shkrimtari i njohur/Irani shpërblim për ‘kokën’ e tij sulmohet në NjuJork
12/08 20:36