Top News – ‘Përmbyti Evropën me kokainë’ / Shkatërrohet karteli nga Ballkani, kapen 2.6 ton
28/09/2021 12:11

Agjencitë për zbatimin e ligjit nga tetë vende evropiane kanë shkatërruar një kartel të drogës nga Ballkani, duke akuzuar 61 persona. Gjatë operacionit janë konfiskuar më shumë se 2.6 ton kokainë. Agjencia evropiane e policisë, Europol, tha se ky kartel kishte “përmbytur Evropën me kokainë”. Transporti i drogës për në Evropë bëhej nga Amerika e Jugut përmes Spanjës. Në këtë operacion ndërkombëtarë u angazhuan agjencitë e sigurisë nga Serbia, Bosnje dhe Hercegovina, Sllovenia, Kroacia, Spanja, Gjermania, Shtetet e Bashkuara dhe Kolumbia. “Kjo organizatë kriminale përbëhej kryesisht nga kriminelë serbë, kroatë, malazezë dhe sllovenë si dhe kishte një rrjet të shtrirë në disa vende”, tha Europol. Gjatë disa muajve, agjencitë e policisë mblodhën informacione duke bërë që autoritetet spanjolle në muajin mars të bastisnin disa qytete dhe të arrestonin 13 individë, përfshirë një oficer policie që punonin me kartelin. Atëbotë ata po përgatiteshin për të pranuar një dërgesë droge nga Amerika e Jugut. Operacioni kishte vazhduar edhe në muajin maj, kur 48 pjesëtarë të grupit kriminal ishin akuzuar në Slloveni. Ata akuzoheshin për shpërndarje të kokainës dhe marihuanës në të gjithë Evropën. Dhjetë nga të dyshuarit janë nën arrest. Gjatë aksionit për shkatërrimin e kësaj bande kriminale janë sekuestruar 2.6 tonë kokainë dhe 324 kilogramë marihuanë, si dhe makina luksoze dhe gati 700.000 dollarë në para të gatshme. Europol nuk bëri të ditur se pse e bëri njoftimin disa muaj pasi është zhvilluar operacioni.

Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29
Top News – Sulm kibernetik në Iran / Kaos në vend, mbyllen pikat e karburantit
27/10 13:27
Top Channel/Dhimbje koke dhe ethe, Moderna shpjegon efektet e pakta anësore të vaksinës tek fëmijët
27/10 13:06
Top News – Do të shuante urinë në botë / Vetëm 2 për qind e pasurisë së Elon Musk
27/10 12:59