Top News – Pavaresisht pandemisë/ SHBA, 4.8 milionë vende pune
02/07/2020 18:38

Pavarësisht pandemisë, ekonomia amerikane krijoi vende pune me një ritëm rekord në qershor. Të dhënat e Departamentit të Punës tregojnë se muajin e kaluar janë hapur 4.8 milionë vende të reja pune, shifra më e madhe mujore që kur ky departament i nisi regjistrimet në vitin 1939. Derisa në maj, tregut të punës në SHBA i janë shtuar 2.5 milionë vende të reja, dhe parashikimet e ekonomistëve ishin për 3 milionë të tilla në qershor. Por, rezultatet thuhet se i ka ndihmuar rihapja e fabrikave dhe restoranteve, të cilat ishin mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit. Rritja e numrit të rasteve me koronavirus në SHBA, javët e fundit, ka shkaktuar frikë për rritjen e vazhdueshme ekonomike. Rritja e vazhdueshme ekonomike do të varet nga "suksesi ynë në frenimin e virusit", deklaroi ditë më parë kreu i Rezervave Federale në SHBA, Jerome Poëell. SHBA-ja ka numrin më të madh të të infektuarve dhe viktimave me koronavirus: mbi 2.6 milionë të prekur dhe 128,000 jetë të humbura.

Top News – Brenda një nate u bë milioner! Minatori fatlum nga Tanzania shet gurin e tretë
04/08 15:38
Top News – A janë disa njerëz të mbrojtur? Shumica nuk shfaqin probleme nga covid
04/08 15:24
Top News – Kthesa e Trump: Patriotët mbajnë maskën
04/08 15:20
Top News – Të bllokuar në ishull/ Shpëtohen nga SOS i shkruan në rërë
04/08 14:59
Top News – Armët bërthamore/ OKB: Koreja e veriut ka përparuar me arsenalin
04/08 12:48
Top News – Uragani ‘Isaias’/ Godet brigjet e Karolinës Veriore
04/08 12:37
Top News – Ish mbreti i Spanjës/ Në mërgim pas akuzave për korrupsion
04/08 12:33
Top News – Dyshimet e OBSH-së/ Nuk ka garanci për vaksinën
04/08 12:26
Top News – Ultimatum i Trump/ Për blerjen e TikTok nga Microsoft
04/08 12:23
Top News – Dyshimet e OBSH-së/ Nuk ka garanci për vaksinën
04/08 12:10
Top News – Itali, testet e antitrupave/ 2.5% e popullsisë ka kaluar covid-in
04/08 11:59
Top News – Rritja e rasteve/ Melburni kthehet në izolim
03/08 17:48
Top News – Pas incidentit tragjik/ Inaugurohet ura e re e Gjenovës
03/08 16:49
Top News – Covid-19 në kroçera/ Vetëm pak javë pas rihapjes
03/08 16:29
Top News – Sezoni turistik/ Spanjë, më i keqi në histori
03/08 16:29
Top News – Britani/ Test 90 minutësh, do të shpërndahet në shtëpitë e kujdesit
03/08 16:03
Top News – Puna nga shtëpia/ Deri në vitin 2021 ose përgjithnjë…
03/08 15:29
Top News – Nxënësit gjermanë u rikthehen shkollave
03/08 15:00
Top News – Hetimi i BBC/ Irani fshehu shifrat e pandemisë
03/08 13:25
Top News – Festat ilegale në Paris/ Pjesëmarrësit japin Donacione për të paguar gjobat
03/08 13:21