Top News – Pavarësisht pandemisë, Kroacia e kërkuar nga turistët
08/08/2020 15:05

Plazhistët po shijojnë diellin në brigjet e Adriatikut në Kroacinë veriore, që po përpiqet të shpëtojë sezonin e saj turistik në mesin e pandemisë së koronavirusit. Një nga avantazhet në vend është afërsia me tregjet kryesore si Austria, Gjermania dhe Sllovenia, që mund të arrihen me makinë. Sidoqoftë, në korrik vizitorët shënuan një rënie me 50 për qind krahasuar me një vit më parë, por shifra u konsiderua e shkëlqyer nga qeveria, që kishte pritur numra akoma më dëshpërues në një vend ku turizmi zë rreth një të pestën e produktit të brendshëm bruto. “Ne nuk kemi frikë nga koronavirusi. Sigurisht që duhet të kujdesemi, ruajmë distancën por unë mendoj se jemi më të sigurtë këtu jashtë”. “Nëse do të kishim marrë një avion për të shkuar në një ishull, do të kishim më shumë frikë, pasi rrezikonim edhe të mbeteshim atje. Sepse nuk dihet se si shkojnë gjërat. Ndaj menduam që me fëmijët dhe familjen të vinim këtu me makinë, sepse jemi më afër shtëpisë e mund të kthehemi shpejt”.

Top News – Covid në Itali, 1766 të infektuar/ 17 viktima në një ditë
27/09 19:09
Top News – Dhuratë për Princin George/ Dhëmbi i peshkaqenit të zhdukur
27/09 18:49
Top News – Vatrat e reja të Covid-it/ Francë, në shkolla e universitete
27/09 18:15
Top News – Azerbajxhani e Armenia/ Luftë për Nagorni-Karabakun
27/09 18:14
Top News – Referendumi në Zvicër/ ’Fiton’ lëvizja e lirë e njerëzve
27/09 17:08
Top News – Në ‘territorin’ e AFD-së, qyteti gjerman hapet për refugjatët
27/09 15:30
Covid-19 nëpër botë/ Viktimat e koronavirusit po shkojnë drejt 1 milionëshit
27/09 15:30
Top News – Spitalet në Itali regjistrojnë rritje të pacientëve me Covid
27/09 15:27
Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26