Top News – Pasojat e pandemisë/ Ndërprerja e vaksinave, miliona fëmijë rrezikojnë jetën
04/06/2020 13:24

Miliona fëmijë mund të humbin jetën nga sëmundje të parandalueshme për shkak të pengesave serioze për programet e vaksinimit, shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Të paktën 68 vende, sipas ekspertëve, janë prekur e disa prej tyre kanë pezulluar tërësisht fushatat e vaksinimit. OBSH ka këshilluar shumë shtete të ndërpresin vaksinimet për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së koronavirusit. Por tani, ekspertët po shprehin shqetësim për pasojat afatgjata. Fondi i fëmijëve i kombeve të bashkuara, UNICEF, është i shqetësuar se mijëra fëmijë mund të vdesin çdo ditë, pa nevojë. Ka në fakt një numër arsyesh përse shërbimet e vaksinimit janë prekur, mes tyre është frika e prindërve se mos marrin virusin pasi dalin nga shtëpia, punonjësit e shëndetësisë janë devijuar për të përballuar pandeminë, klinikat po ashtu kanë vështirësi të furnizohen me vaksina.

Top News – Spitali në Romë/ Ndan binjakët e bashkuara në kokë
07/07 20:47
Top News – Kryeson Japonia/ Pasaportat më të fuqishme në botë
07/07 20:40
Top News – Studimi në Britani/ 22% e të prekurve me simptoma
07/07 19:25
Top News – Murtaja bubonike/ OBSH: Për momentin nuk ka rrezik
07/07 19:18
Top News – Presidenti i Brazilit/ Bolsonaro preket nga koronavirusi
07/07 19:16
Top News – Angli, mbyllen 3 pube/ Të dehurit nuk ruajnë distancën
07/07 18:57
Top News – Lufta ndaj Hiv-Aids/ Koronavirusi rrezikon përparimet
07/07 18:56
Top News – Nudo e pa maska në liqen/ Itali, gjoba të majme për turistët
07/07 18:26
Top News – Skandali në SHBA/ Kopje të kasetave të Epstein
07/07 18:21
Top News – Rikthehet izolimi/ Melburni mbyllet për gjashtë javë
07/07 18:18
Top News – Temperaturat në Arktik/ Qershori, me i nxehti i regjistruar
07/07 18:01
Top News – Pretendohet se s’ka infeksione me Covid/ Misioni i OBSH-së ‘zbarkon’ në Turkmenistan
07/07 15:31
Top News – Macron shkarkon ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner
07/07 15:02
Top News – Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë
07/07 14:55
Top News – Lufta e tarifave BE-SHBA: Kërcënim me taksa 100%
07/07 12:55
Top News – Ushtria gjermane/ Stërvit qentë për të gjetur Covid
07/07 11:58
Top News – Ish ndihmësja e Melania Trump, rrëfime “eksplozive” në librin e ri!
07/07 11:37
Top News – Spanja dhe Suedia/ Dyshime mbi imunitetin e tufës
07/07 11:18
Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40
Top News – Lufta me taksa/ BE dhe SHBA në tjetër përplasje
06/07 22:35