Top News – Pas pandemise…/ Shqetësime sigurie për avionët
15/12/2020 12:27

Ekspertët po paralajmërojnë kompanitë ajrore të kenë kujdes shtesë kur të rikthejnë në qiell avionët që mbetën të bllokuar gjatë pandemisë. “Ndryshkja’ e pilotëve, gabimet në mirëmbajtje e madje edhe foletë e insekteve mund të jenë rreziqe të mundshme për rithimin në shërbim të avionëve. Kufizimet e udhëtimeve kanë shkaktuar një rënie të jashtëzakonshme të fluturimeve me shumë avionë që janë lënë në tokë prej kohësh. Si rezultat, ka patur një rritje në numrin e problemeve të raportuara pasi avionët kthehen në shërbim. “Cdo avion duhet të ketë një set specifik udhëzimesh për mirëmbajtjen, por kjo nuk është bërë kurrë në këtë shkallë më parë”, thonë ekspertët. Bashkë me rregullatorët, kompanitë e sigurimeve kanë shprehur po ashtu shqetësim. “Kemi njerëz që kthehen në punë pak të dembelosur dhe ndryshkur, dhe ky është një problem i madh”, thonë ato. Një nga shqetësimet më të mëdha është rritja e numrit të uljeve jo të mira në tokë. Numri i të ashtuquajturave ulje të pa stabilizuara është rritur ndjeshëm këtë vit sipas shoqatës ndërkombëtare të transportit ajror. Këto do të rezultojnë në ulje të vështira, dalje nga pista ose edhe përplasje.

Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08
Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08