Top News – Pas investigimit të ‘Top Story’/ Braçe-gjuetarët e paligjshëm po vrasin çdo gjë
24/02/2021 17:14

Pas publikimit në emisionin “Top Story” në Top Channel të fakteve që hedhin dritë mbi gjuetinë e jashtëligjshme të kafshëve dhe dëmet kolosale që po i shkaktohet natyrës, ka reaguar edhe zv. kryeministri Erion Braçe. përmes një statusi në rrjetet sociale Braçe shprehet se gjuetarët e paligjshëm po vrasin jo vetëm faunën e egër por edhe njëri tjetrin. “Vetëm muajt e fundit, prej nëntorit e këtej, ka katër të vrarë në gjueti. Provë e qartë se gjuetia është kaq fakt sa edhe e paligjshme, madje po kthehet në vrasje mes njerëzish që kurrë nuk janë gjuetarë,” shkruan Braçe. Më tej ai ndalet në atë se çfarë ka ndodhur në 7 vite që u vendos moratoriumi për ndalimin e gjuetrisë së paligjshme ku në çdo zonë të vendit srukturat e posacme dhe policia, sidomos në dy vitet e para, bënë të mundur të vendosej një ekuilibër krej tjetër nga shfarosja barbare e gjësë së gjallë. “Por sic faktet deshmojne, respektimi i ligjit ka firot e veta, pasoja gjithashtu, ne pamundesi te qarte per te kontrolluar gjithkend dhe kudo, cep e me cep te vendit! Ndaj duhet nje ekuiliber i ri ne mjedis, ekosistem, faune, mes shtetit, ambjentit, popullatave te faunes se eger, ambjentalisteve e gjuetareve! Ekuiliber i ri me ligj te ri, rregulla te reja te ashpra qe rregullojne gjuetine e vendosin nje ekuiliber te ri qe mbron mjedisin, ndal paligjshmerine e perfshin ne kontroll edhe aktore te tjere, vete Federaten e Gjuetise, ambjentalistet gjithashtu”, thotë më tej brace në postimin e tij. numri dy i qëverisë duke iu referuar investigimit të top story thotë te dy palet, gjuetare historike dhe ambjentaliste ishin ne nje mendje per nje ekuiliber te ri qe i perfshin te gjithe. Braçe thotë se ndërsa afati i moratoriumit përfundon në qershor, duhet vendosur një afat i ri me qëllim që kaosi në fazë të ndërmjetme apo pas tij të zhbëjë çdo arritje të deritanishme.

Top Channel/ Suveniret e Gjirokastrës. Artizanët po përgatiten për të pritur turistët këtë sezon
15/04 13:05
Top Channel/Iu dha masa detyrim paraqitje, avokati mbrojtës i protestuesve:Banorëve po u merret jeta
15/04 12:59
Top News – Një margaritar i rrallë në Evropë/ Vjosa, lumi që tërhoqi edhe vëmendjen e hollywood-it
15/04 12:57
Top News – Mjeti del nga rruga në Divjakë/ Humb jeten 19 vjeçarja, dy të plagosur
15/04 12:56
Top Channel/ Banda e vilave del në gjyq, sulmonin banesat rezidenciale në periferi të Tiranës
15/04 12:47
Top News – Falsifikim parash në Shqipëri/ Më shumë 350 miliardë lekë në qarkullim
15/04 12:34
Top News – Kallzim penal për Peleshin/ Braimllari – përdor administratën publike për fushatë
15/04 12:28
Top News – Plagosja e policit në Berat/ Arrestohen 3 vëllezër, në kërkim i katërti
15/04 12:21
Top Channel/ Edhe në Berat plagoset polic, 4 vëllezër sulmuan çiftin, më pas…
15/04 12:15
Top Channel/ Makina përplaset me pishat në parkun e Divjakës, vdes një person
15/04 11:17
Top News – Zgjedhjet, rezultati në KZAZ 40/ Vendimi shpallet në orën 8 të datës 26 prill
15/04 01:57
Top News – Përfundon misioni i NATO-s/ Xhaçka: Tërheqim trupat shqiptarë nga Afganistani
14/04 22:28
Top Channel/ Kërcet arma në Berat, tre vëllezërit përplasen me policinë dhe plagosin efektivin
14/04 22:09
Top Channel/ “Doli një në ballkon, Rama ik”/ Kryeministri ironizon premtimet e Bashës në Peshkopi
14/04 20:38
Top News – A ka marrëveshje mes PS dhe PD! Rama pranon, por me një kusht për Bashën
14/04 20:36
Top News – Akuza e dytë e vrasësit të Kastratit/ Blindohet gjykata e fierit, jepet masa e sigurisë
14/04 20:26
Top News – Ulen rastet e reja me Covid19/ 24 orët e fundit shënuan 5 humbje jete
14/04 20:23
Top News – Afati i fundit për të dypunësuarit/ Rritet tatimi për më shumë se 88,600 persona
14/04 20:22
Top News – 50 prokurorë, letër kundër Bashës/ ‘Sulmet politike për shkak të dosjeve në hetim’
14/04 20:19
Top News – Seria e re e kartmonedhave shqiptare/ Prerja 10 mijë lekëshe, qarkullimi në qershor
14/04 20:18