Top News – Pas Britanisë dhe SHBA/ Edhe Kanadaja fillon vaksinimin
15/12/2020 12:06

Pas Britanisë së madhe dhe SHBA, edhe Kanadaja ka nisi fushatën e saj të vaksinimit kundër koronavirusit duke i administruar dozat e para të vaksinës së pfizer dhe biontech punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe banorëve të moshuar të shtëpive të kujdesit. Vaksina e parë u transmetua live në TV dhe iu dha Anita Quidangen. Punonjësja e një qendre kujdesi për të moshuarit në toronto, qytetin e dytë më të madh të kanadasë, tha se ajo ishte e emocionuar që kish qenë e para në radhë. Punonjësit e tjerë, me maska dhe bluza të bardha, duartrokitën pasi ajo mori vaksinën. “Ky është një clirim i madh. Dhe ky është vetëm fillimi i fundit pasi ne e ndjejmë tani se kjo pandemi do të ketë një fund”, tha kryeministri Justin Trudeau, duke bërë të qartë se ai nuk do të ngulmonte që të vaksinohej vetë, menjëherë. “Ne sigurisht duhet ti japim prioritet personave që janë më vulnerabël, por në castin që unë do të kem shansin, ashtu si edhe të gjithë të rriturit e tjerë të shëndetshëm, unë do ta bëj vaksinën në sytë e të gjithëve dhe me entuziazëm – tha ai.

Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45
Top News – FBI ‘pushton’ shtëpinë e Donald Trump në Florida / ‘Sulm kundër rikandidimit tim!’
09/08 12:37
Top Channel/ Shiu i shekullit/ Në Seul reshjet shkaktojnë 8 të vdekur
09/08 12:33