Top News – Paralajmërimi i Oxfam/ Uria më shumë viktima se virusi
09/07/2020 13:22

Oxfam paralajmëron se deri në fund të vitit 12 mijë persona në ditë mund të humbasin jetën si pasojë e urisë të lidhur me pandeminë globale të koronavirusit e ndoshta viktimat do të jenë më të shumta në numër se ato të vetë sëmundjes. Oxfam thotë se një numër faktorësh do të shkaktojnë rritjen e urisë në botë, përfshirë këtu papunësinë masive, prodhuesit e ushqimeve që përballen me vështirësi transporti për shkak të izolimit dhe mbylljes së kufijve si edhe vështirësitë në shpërndarjen e ndihmave. Raporti i Oxfam, identifikon 10 hot spote të urisë që janë Jemeni, republika demokratike e kongos, afganistani, venezuela, saheli i afrikës perëndimore, etiopia, sudani i jugut, siria, sudani dhe haiti. Që përpara pandemisë gjendja në këto vende ka qenë ekstremisht e rënduar ndërkohë që koronavirusi ka gjunjëzuar tashmë edhe ekonomitë e mëdha të botës.

Top News- Përplaset avioni në piste/ Indi, viktima e të plagosur
07/08 23:12
Top News – Dua Lipa-Miley Cyrus/ Kosovarja duet me super yllin?
07/08 19:15
Top News – Propozimi i djeg shtëpinë/ I riu shqiptar nuk dorëzohet
07/08 17:32
Top News – Liqeni bëhet rozë/ Paraguai, ndoshta nga kimikatet – Pa komente
07/08 17:24
Top News – Akullnaja Planpincieux/ Itali, ne rrezik shembjeje – Pa komente
07/08 17:23
Top News – ‘Beatboxing’ për Budën/ Mjeshtëria muzikore e murgut- Pa komente
07/08 17:23
Top News – Në mes të lindjes…/ Bejrut, shpërthimi trondit spitalin – Pa komente
07/08 17:22
Top News – Ngrohja globale/ Izolimi nuk ka shumë ndikim
07/08 17:22
Top News – Pandemia globale/ SHBA, sërish mbi 2 mijë viktima
07/08 17:22
Top News – Donald Trump për Joe Bieden: Ai është kundër Zotit
07/08 15:34
Top News – SHBA-ja e quan Iranin si “sponsorizuesin numër një në botë të terrorizmit”
07/08 15:12
Top News – Mijëra vetë nënshkruajnë peticionin: Franca të marrë nën kontroll Libanin
07/08 12:19
Top News – DASH lehtëson udhëtimet/ Heq kufizimet për disa vende. Shqipëria në zonën e verdhë
07/08 12:17
Top News – Pasuria e Zuckerberg-ut arrin në 100 miliardë dollarë!
07/08 12:17
Top News – Trump: Kompanitë amerikane duhet t’i japin fund lidhjeve me TikTok dhe WeChat
07/08 12:16
Top News – Rastet pa simptoma/ Kanë të njëjtën sasi virusi
07/08 12:11
Top News – Gjermani, rritje e rasteve me koronavirus/ Në fokus të kthyerit nga Kosova
07/08 12:06
Top News – Jo vetëm në mjedise të mbyllura/ Maska me detyrim edhe jashtë!
07/08 11:51
Greqia firmos marrëveshjen e delimitimit detar me Egjiptin
06/08 20:29
Top News – Ndahen zonat ekonomike/ Greqia dhe Egjipti, marrëveshje
06/08 19:05