Top News – Pandemia në Shkup/ Parlamenti mund të punojë online
15/10/2020 11:09

Maqedonia e Veriut shënoi 9 viktima e 445 infektime të reja nga koronavirusi, shifra më e lartë kjo e rasteve brenda një dite kjo në vendin fqinj që nga fillimi i pandemisë në muajin mars. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe pretendon se ky përkeqësim i situatës ka qenë në masë të madhe pasojë e grumbullimeve dhe festave te ndryshme familjare, kafeneve e mosrespektimit të masave. Gjendja e krijuar po imponon mënyra të reja në organizimin e mbledhjeve të institucioneve shtetërore. Disa deputetë kanë rezultuar pozitivë në parlamentin maqedonas. Në mungesën e tyre, në mbledhjet plenare nuk ka shumicë dhe në koordinimin e parë me grupet parlamentare nuk është arritur pajtueshmëri për ndërprerjen e punës me prani fizike. Kryeministri Zoran Zaev thotë, se Maqedonia e Veriut duhet të ndjekë praktikat e vendeve tjera, ku parlamentet po funksionojnë online për të mos rrezikuar jo vetëm shëndetin, por edhe miratimin e ligjeve të domosdoshme për përballje me pandeminë. Zaev deklaroi se “qeveria seancën e radhës do ta ketë online. Në bazë të rekomandimit të Komisionit për Sëmundje Infektive na u tha se në përputhje me numrat, duhet të përgatitemi për séance të tilla. Besoj se edhe Parlamenti do të ketë mirëkuptim dhe do ta pranojë punën në distancë”, deklaroi Zaev. Nderkohe Opozita është kategorikisht kundër mënyrës së punës online në Parlament. Sipas VMRO-DPMNE-së puna online është antikushtetuese.

Top News – 14 viktima në Kosovë/ Vjosa Osmani shërohet nga covidi
02/12 17:15
Kosovë, masat mbeten në fuqi/ Shkup, qeveria propozon që gjendja e krizës të shtyhet edhe për 6 muaj
01/12 22:34
Top News – Gjendja e krizës/ Shkupi e zgjat për 6 muaj
01/12 21:14
Top News – Sulmohet Zoran Zaev/ `Shiti interesat kombëtare`
01/12 18:54
Top News – Greqi, digjet fëmija/ Tragjedi në një familje Shqiptare
01/12 17:41
Top News – Greqi, vdes 16-vjeçari/ Banesa u përfshi nga flakët
01/12 16:05
Top News – Negociatat me BE-në/ Ende asnjë datë për Shqipërinë
30/11 16:42
Me pistoletë e kokainë në çantë, arrestohet këngëtari i famshëm Notis Sfakianakis
30/11 12:25
Top News – VV fiton Podujevën/ Lista serbe, Mitrovicën e Veriut
30/11 12:23
Top News – Pendarovski: Pak shanse për çeljen e shpejtë të negociatave me BE
30/11 12:21
Top News – Këngëtari i famshëm grek/ Policia e kapi me armë dhe drogë
30/11 10:44
Top News – Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit
29/11 13:20
Top News – Kaloi pikun e covid/ Stabilizohet gjendja ne Maqedoni
27/11 18:24
Top News – Maqedonia e veriut/ 30 viktima, 1160 raste të reja
26/11 23:04
Top News – Në mes të kuvendit Serb/ Deputeti nxjerr flamurin shqiptar
26/11 19:36
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – 1200 viktima në nëntor/ Greqia shtyn mbylljen e kufijve
26/11 15:17
Top News – Nuk me pyeti njeri!/ Hoti për konsullin në Pragë
26/11 13:13
Mal i Zi ndalon qarkullimin Nga sot asnjë lëvizje nga ora 19.00 deri në 05.00, çdo ditë
25/11 20:05
Top News – Mali i Zi mbyll kufirin/ Kalimi vetëm me testin serologjik
25/11 18:34