Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria në detyrë masa të reja
15/01/2021 16:26

Qeveria e Kosovës në detyrë njoftoi ndryshimin e masave për mbrojtje nga pandemia COVID-19 në Kosovë. Sipas masave të reja, qytetarëve në komuna me rrezik të lartë nga përhapja e infeksionit u ndalohet lëvizja nga ora 21:30 deri në orën 05:00. Këtu përfshihen Prishtina, Fushë-Kosova, Mitrovica e Veriut, etj. Në këto komuna deri më tani qytetarëve iu ndalohej lëvizja nga ora 20:00. Po ashtu, në këto komuna, operatorët ekonomikë, qendrat tregtare dhe shërbimet e gastronomisë lejohen të punojnë nga ora 05:00 deri në 21:00. Në komunat me rrezik të mesëm dhe të ulët nuk është e kufizuar lëvizja e qytetarëve, kurse puna për operatorët ekonomikë është e kufizuar deri në ora 22:00. Personave mbi moshën 65 vjeç në të gjitha komunat iu lejohet dalja jashtë shtëpisë vetëm gjatë orarit 06:00 – 10:00 dhe 16:00 – 19:00. Sipas vendimit, në hapësira të mbyllura ndalohet grumbullimi i qytetarëve në numër prej më shumë se 30 personave, kurse në sheshe publike parqe dhe vende publike, lejohet grumbullimi deri në 50 persona. Sipas Qeverisë, procesi arsimor në institucionet parauniversitare, publike dhe private, fillon me datë 18 janar dhe organizohet sipas planit të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Qeveria po ashtu, me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë, ka miratuar vendimin sipas të cilit “autorizohet ministri i Shëndetësisë për negocimin e kontratës për vaksina COVID-19 për furnizim”. Nga ministria e shëndetësisë, më herët është thënë se ka marrë rikonfirmimin nga kompania amerikane, Pfizer për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit. Megjithatë Pfizer nuk e konfirmoi një marrëveshje me Qeverinë në detyrë të Kosovës, duke thënë se janë në diskutime me Qeverinë dhe se këto diskutimet janë konfidenciale.

Top News – Vendimi në dorën e Kurtit/ Ku do vendoset ambasada në Jeruzalem apo Tel Aviv!
04/03 00:43
Top News – Përfundon numërimi i votave/ Kosovë, të enjten certifikohet rezultati i zgjedhjeve
03/03 22:46
Top News – Në kërkim të aleancave/ Kurti i nis letra Erdoganit dhe Netanyahut
03/03 17:55
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Top News – Vaksinat e COVAX në Kosovë/ Mund të mbërrijnë deri në muajin maj
02/03 20:13
Top News – Kosova pret datën/ Në pritje të dozave të para të vaksinës së Covax
01/03 19:42
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Lugina me pritshmëri nga Kurti/ Që Presheva të mos shndërrohet në një Camëri të dytë
28/02 18:45
Top News – Marreveshja e 4 shtatorit/ Kosovë, Trump e promovoi, Biden po distancohet
28/02 17:44
Top News – `Nuk presim probleme për presidentin`/ VV e bindur, partitë e tjera s`do bëhen pengesë
27/02 18:28
Top News – Më në fund dritë jeshile/ 10 mijë vaksina të Astrazeneca-s në Kosovë
26/02 20:47
Top News – Njohja e Kosovës nga Serbia/ Vuçiç, `ta harrojnë`, ne jemi të duruar!
26/02 18:13
Top News – Lajçak vizitë në rajon/ Qëndron në Kosovë nga 1 deri më 3 Mars
26/02 14:43
Top News – Lajçak i përgjigjet shqetësimeve/ Kosova dhe Serbia, në hartën time janë të ndara
25/02 21:49
Top News – Kosovë, vjedhja në thesar/ Prokuroria bllokon 600 mijë euro
25/02 19:19
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Paralajmërimet e Vetëvendosjes/ Hesht lista serbe, sa mund të ndikojë ajo në qeveri
24/02 19:11
Top News – Angazhimin e vijon si deputete/ Kosovë, dorëhiqet ministrja në detyrë e financave
24/02 18:23
Shërbimi sekret, pa drejtues/ Ekspertët: Përplasjet politikë cenojnë sigurinë e Kosovës
24/02 16:12
Kosovë, më pak lindje të reja/ Vetëm në klinikën obstetrike të Prishtinë janë 700 lindje më pak
23/02 16:15