Top News – Pakti i Washington-it/ Kosova, medalje për Trumpin
18/09/2020 12:25

Kosova do t’i japë presidenti amerikan Donald Trump nderimin më të lartë për rolin e tij në arritjen e marrëveshjes së normalizimit të marrëdhënieve ekonomike me Serbinë. Kreu i shtetit të Kosovës Hashim Thaçi, në një letër të cilën e ka parë agjencia e lajmeve Reuters, e informon shefi e Shtëpisë së Bardhë se do të marrë Medaljen e Urdhrit të Lirisë. Dy ndihmës të Trumpit, këshilltari i sigurisë kombëtare Robert O’Brien dhe Richard Grenell, i dërguari i Presidentit për bisedimet Kosovë-Serbi, do të marrin Medaljen Presidenciale të Meritave. Në letër, Thaçi i shpreh presidentit amerikan mirënjohjen e thellë “për kontributin personal në ndërmjetësimin e marrëveshjes”, dhe i bën ftesë që të vizitojë Kosovën. Si pjesë e një marrëveshjeje të arritur në fillim të këtij muaji, Kosova dhe Serbia ranë dakord të punojnë për lidhjet ekonomike, ndërkohë që normalizimi politik është lënë për një periudhë të mëvonshme.

Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44
Top News – Dy botë të ndryshme… Trump dhe Kallstadt, fshati i tij i origjinës!
23/10 15:21
Top News – Smartfonët e rinj/ Huawei prezanton Mate 40
23/10 14:40
Top News – Të godasësh në shenjë! Holandezi imagjinon fjalëkalimin dhe hyn në llogarinë e Trump-it
23/10 14:38
Top News – Vendi që refuzoi izolimin/ Rriten infektimet, por Suedia nuk ndryshon strategji
23/10 14:31
Top News – SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale
23/10 14:06
Top News – Studimi/ E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19
23/10 12:44
Top News – Trump dhe Biden, debati i fundit para zgjedhjeve!
23/10 12:42
Top News – Evropa në krizë! Vala e dytë “bën kërdinë”
23/10 12:41
Top News – Do ndërtohet në Gjermani/ Qendra hapësinore e NATO-s
23/10 12:41
Top News – Bild: Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin për koronavirus para fundit të vitit
23/10 12:38