Top News- Opozita-Qeveria ndan paratë me oligarkët/ Miratohet akti për kompensimin e bizneseve
30/06/2022 22:54

Këtë të enjte është miratuar në Kuvend akti normativ për kompensimin e çmimeve të materialeve të ndërtimit. Pavarësisht kundërshtimeve të opozitës dhe debateve të vazhdueshme, mazhoranca çoi në miratimin e këtij akti. Nëpërmjet tij,I hapet rrugë kompensimit nga shteti të 300 kompanive të ndërtimit që kanë projekte publike. Nga 109 vota, 75 ishin pro, 33 kundër dhe 1 abstenim. Akti normativ parashikon që si pasojë e rritjes së çmimeve për shkak të krizës së krijuar pas konfliktit Rusi-Ukrainë, të kompesohen cmimet e lendes se pare per operatoret qe kane kontrata publike. Pra kompanite qe kane fituar tendera publike, do te marrin kompensim ne masen 5 deri ne 30 per qind per cmimet e hekurit, betonit, cimentos apo edhe te lendeve te tjera te para. Sipas mazhorances kjo eshte e domosdoshme ne menyre qe te perfundojne Brenda afatit kohor te parashikuar punimet e kompanive qe kane fituar tender.

Top Channel/ Çmimet mbeten të larta! Në Shqipëri nuk reflektohet ulja e tregjeve botërore
08/08 15:43
Top News-Pse nuk bie çmimi i naftës në Shqipëri!/ Në tregun ndërkombëtar, një fuçi shitet 94 dollarë
08/08 15:41
Top Channel/ Ekspeditë në Antigone! Arkeologu italian: Gjetjet të ekspozohen për publikun
08/08 15:31
Top Channel/ Zjarret, 26 vatra! Terreni i vështirë pengon fikjen
08/08 15:15
Top News – Ndryshe në opozitë, ndryshe në Qeveri!/ Rama, dy qëndrime për vrasjet nga garda e policia
08/08 15:14
Top Channel/Hetimet për tragjedinë e Himarës! Bashkitë bregdetare probleme me korridoret e lundrimit
08/08 15:11
Top News-Urdhër i prerë nga Këshilli i Europës!/Shqipëria, e detyruar për akses në dokumente zyrtare
08/08 15:07
Top Channel/Situatë e vështirë në fshatrat e Shkodrës, zjarrfikësit dhe ushtria bllokohen nga flakët
08/08 14:55
Top News – Berisha paralajmëron revoltë!/ Publikon programin e emergjencës me disa kërkesa
08/08 14:55
Top News – Rimbursimi i fermerëve për grurin/ Braçe: procesi burokratik, por duhet të aplikoni!
08/08 14:42
Top Channel/ Në operacion u përfshinë 250 forca policore, si u kap gati një ton mariuanë në det
08/08 14:04
Top Channel/ “Syri” kap gomomen në Jon/ Në operacion 250 efektivë, arrestohen 3 shqiptarë
08/08 14:03
Top Channel/Mbetet problematik trafiku në Lezhë, ardhja e emigrantëve krijon radhë të gjata makinash
08/08 12:50
Top Channel/ Vijon vatra e zjarrit në Librazhd, zjarrfikësit dhe banorët në “luftë” me flakët
08/08 12:45
Top Channel/ Ushqimi i shëndetshëm. Vaktet, me masë dhe ushqime që treten shpejt
08/08 12:22
Top News- 5 të plagosur nga parakalimi i gabuar!/Aksident në aksin Lezhë-Shkodër, bllokohet trafiku
08/08 12:21
Top Channel/ Emigrantët zgjedhin Talen, por turistët kërkojnë të përmirësohet infrastruktura
08/08 12:16
Top Channel/ Protestë në Durrës. Pronarët e mjeteve të ujit, kundër bllokimit
08/08 12:06
Top Channel/ Zjarri në Mirditë, banorët e fshatit Bukmir u larguan nga shtëpitë
08/08 12:03
Top Channel/Aksident në aksin Lezhë-Shkodër/ Në gjende të rëndë tre persona, transportohen në spital
08/08 11:24