Top News- Omicron, Evropa mbyllet në dimër!/Bllokime të reja në BE për shkak të variantit të ri
05/12/2021 15:02

Austria hyri në bllokim të plotë të hënën e 22 nëntorit, duke qenë vendi i parë në Evropë nPerëndimore që rivendosi një mbyllje të madhe këtë dimër. Kjo masë erdhi disa javë pasi Holanda, ku rastet janë gjithashtu nërritje, vendosi një të ashtuquajtur bllokim të lehtë”, duke detyruar disa bizneseve dhe mjedise publike që të mbyllen herët. Në të gjithë kontinentin, janë në rritje rastet e reja me Covid-19, duke ngritur shqetësime se pothuajse I gjithë Bashkimi Europian mund të mbyllet në dimër, edhe për shkak të variantit të ri Omicron. Disavende të Evropës Lindore, ku normat e vaksinimit janë më të ulëta, po përjetojnë aktualisht disa nga normat më të këqija të vdekshmërisë që nga fillimi i pandemisë. Normat e fundit të vdekjeve në Rumani dhe Bullgari, vendet më pak të vaksinuara në BE, ishin më të lartat në këto vende që nga fillimi i pandemisë, edhe pse tani janë në rënie. Për pasojë, bllokimet -të cilat prej kohësh mendohej se ishin bërë të tepërta për shkak tëvaksinave-janë duke u rikthyer në Evropë.

Top News – Vritet një polic e plagoset një tjetër / Dhunë në Nju Jork: Të ndalen armët e zjarrit!
22/01 16:56
Top News – Bombarduesit rusë në Bjellorusi / Moska publikon videon, gati për luftë
22/01 16:36
Top News – ‘Financuan protestat në Serbi!’ / Gjermania, Britania dhe SHBA-ja, kundër Brnabiç
22/01 16:25
Top News – Rusia hyn në lindje të Ukrainës / Tanke, artileri dhe armë në zonat separatiste
22/01 16:23
Top News – Jo më ishuj të lumtur…! / Samoa dhe Kiribati në izolim, rastet e para të covidit
22/01 16:13
Top News – Majmunët në arrati, policia i kërkon / Kamioni me 100 kafshë aksidentohet në SHBA
22/01 16:11
Top News – Luftanijet ruse në Kanalin Anglez / Shoqërohen nga marina mbretërore, lufta në prag
22/01 16:02
Top Channel/Ndahet nga jeta Lordi i Butrintit!Krijoi fondacionin”Butrinti” bashkë me Lordin Rothcild
22/01 15:50
Top Channel/Çahet toka në Skoci, llava në fushë- panik mes banorëve!
22/01 15:25
Top Channel/Jo bashkim me Shqipërinë, DASH: Kosova, fokus tek dialogu!
22/01 15:20
Top News – SHBA hakmerret me Kinën / Pezullohen dhjetëra fluturime drejt Pekinit
22/01 15:12
Top News – Jo vetëm Ukraina…! / Vladimir Putin kërcënim për gjithë Evropën
22/01 14:48
Top Channel/ Arrestohet prifti abuzues në Athinë, abuzonte seksualisht me një 16-vjeçare shqiptare
22/01 14:43
Top Channel/ “Në Ballkan hyn SHBA e BE, Serbia rrethohet nga NATO”, eksperti reagim për ndarjen
22/01 14:17
Top News – Shi acidi dhe ‘batanije’ hiri / Pasojat tronditëse të vullkanit nënujor në Tonga
22/01 14:16
Top Channel/Moska nis super-bombarduesin, dalin pamjet: “Do ndryshojë rrjedhën e luftës”!
22/01 14:16
Top News – Gjermania nuk i jep armë Ukrainës / Ndalon edhe Estoninë të dërgojë armatime gjermane
22/01 14:09
Top News – Armët amerikane mbërrijnë në Kiev / 200 milionë dollarë në ndihmë të Ukrainës
22/01 13:32
Top Channel/Gjermania, papritur “në krah të Rusisë”? Bllokon armatosjen e Ukrainës nga Estonia!
22/01 13:01
Top Channel/Zbrapset SHBA? Ofron takim Biden-Putin, Moska pa përgjigje!
22/01 12:37