Top News – Nuk dorëzohet Donald Trump/ Zgjedhjet e vitit të kaluar, ‘një gënjeshtër e madhe’
04/05/2021 14:07

Ish Presidenti amerikan Donald Trump e humbi garën e tij të rizgjedhjes ndaj demokratit Joe Biden gjashtë muaj më parë, por ai ende pretendon se e meritonte të shërbente për një mandate të dytë në Shtëpinë e Bardhë, duke i vënë disa zyrtarë republikanë në mosmarrëveshje me njëri-tjetrin dhe me vetë Trumpin mbi legjitimitetin e fitores së presidentit Biden. "Zgjedhjet Mashtruese Presidenciale të vitit 2020 do të njihen nga sot e tutje si Gënjeshtra e Madhe!" tha Trumpi në një deklaratë të re të hënën. Në komentin e ish-presidentit përdoret termi "gënjeshtër e madhe" që kundërshtarët e tij politikë e kanë përdorur për të përshkruar pretendimet e tij se i fitoi zgjedhjet. Trumpi humbi qartazi në zgjedhjetme një diferencë 306-232 sipas votave të Kolegjit Zgjedhor, që përcakton rezultatin e garës presidenciale në Shtetet e Bashkuara, dhe me më shumë se 7 milionë vota popullore (apo të drejtpërdrejta). Ish presidenti Trump humbi dhjetëra sfida gjyqësore për rezultatin e zgjedhjeve, por asnjëherë nuk pranoi zyrtarisht humbjen ndaj presidentit Biden, duke u larguar nga Uashingtoni vetëm disa orë përpara inaugurimit të Joe Bidenit më 20 janar. Trumpi ka lënë të kuptohet se mund të kandidojë përsëri në vitin 2024 por ka thënë gjithashtu se nuk do të vendosë për këtë para zgjedhjeve të nëntorit 2022 për në Kongres, në të cilat do të përcaktohet kontrolli i të dy dhomave të Kongresit. Aktualisht demokratët kontrollojnë të dy dhomat me një diferencë të ngushtë.

Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11
Top News – Bella Hadid zemëron Izraelin/ ’Kërkon hedhjen e hebrenjve në det…’
17/05 16:11
Top News – Miss Universi 2021/ Përfaqësuesja e Meksikës rrëmben kurorën
17/05 15:27
Top News – Vaksina në formë pilule/ Fauçi konfirmon-po punojmë me pfizer, vjen shpejt
17/05 15:26
Top Channel/ OBSH jep alarmin: Puna me orar të zgjatur, mund “t`ju vrasë”!
17/05 15:15
Top Channel/ Pas valës shkatërrimtare të Covid, Indisë i afrohet cikloni “përbindësh”
17/05 15:14
Top New – Kanali i suezit me dy korsi/ Nis zgjerimi i udhës së rëndësishme detare
17/05 14:56
Top Channel/ Asnjë vdekje nga varianti Indian, ekspertët: vaksina mbron 97%!
17/05 14:29
Top Channel/ Bill Gates i dalin “të palarat”, përse e larguan nga këshilli drejtues
17/05 14:28
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në Greqi, grabitësit informacione për 100 mijë euro në banesë
17/05 14:06
Top News – Pas njoftimit të ndarjes…/ Bill Gates nën akuza për tradhëti bashkëshortore
17/05 13:12
Top News – Lufta kundër terrorizmit/ SHBA dhe Pakistani bashkojnë forcat
17/05 13:11
Top News – UNICEF i bën apel G7-ës/ Dhuroni vaksina për vendet e varfra
17/05 13:09
Top News – Sikur të mos mjaftonte covidi…/ Një ciklon i tmerrshëm kërcënon tani Indinë
17/05 13:09
Top News – Orët e gjata të punës/ Studimi i OBSH-vrasin 745 mijë njerëz në vit
17/05 12:23