Top News- Njeriu më i besuar i Putin /Kush është Sergei Lavrov, ‘ujku i vjetër’ politikës ruse
23/01/2022 18:53

Vladimir Putin është padyshim sunduesi absolut i Kremlinit dhe i skenës politike ruse. Është ai që ka gjithmonë fjalën e fundit për vendimet e mëdha, si në vend ashtu edhe në marrëdhëniet ndërkombëtare të Rusisë. E vërteta, megjithatë, se ai ka krah ka një njeri që i zbaton pa mëshirë urdhrat e tij – pasi, ia ka paraqitur vetë Putinit me detaje të gjitha alternativat, me të mirat dhe të këqijat e tyre. Dhe ai nuk është askush tjetër veçse shefi i diplomacisë ruse për gati 20 vjet, Sergei Lavrov. Nuk është rastësi, në fund të fundit, që Lavrov është një nga figurat që janë identifikuar pothuajse me të gjitha ngjarjet e mëdha diplomatike. Është ai që ka parë shumë amerikanë, evropianë, kinezë dhe ministra të tjerë të jashtëm të kalojnë pranë tij në një kohë kur ai ndihet i palëkundshëm dhe i palëvizshëm - diçka që e lejon të merret me ta dhe t'i trajtojë rehat. Një nga arsyet kryesore është “kimia” e shkëlqyer që ka me presidentin e Rusisë. Kjo, nga ana tjetër, për faktin se “cari” nuk ka parë kurrë në fytyrën e Lavrovit një njeri me ambicie politike apo dikë që mund t’ia “sillte atij” në një moment kritik.

Top Channel/ Zbulohet luani i malit i fshehur në tualetin e shkollës fillore në Brazil
26/05 22:04
Top Channel/ Gorrilat e Gabonit presin vizitorët për të siguruar mbrojtjen e parkut natyror
26/05 21:58
Top Channel/ Martesë në luftë, çifti ukrainas sfidon pushtuesit
26/05 21:56
Top Channel/ Rindezje të konflikteve në Ballkan? Truss në Bosnje: Duhet ndalur ndërhyrja ruse
26/05 20:57
Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30