Top News – Një Nju Jork në Ukrainë/ Qyteti i rrënuar nga lufta kërkon të ndryshojë emrin
08/04/2021 14:30

Cfarë të përbashkëte ka një qytet i prekur nga lufta në ukrainën lindore me Nju Jorkun? Thuajse në cilindo aspekt, asgjë. Nuk ka gradaciela, nuk ka taksi të verdha dhe as muzeume të famshme në të gjithë botën. Por kjo nuk i ka penguar baorët lokalë në Novhorodske, afër Donetskut, që të kërkojnë të ndryshojnë emrin e tij, në Nju Jork. Një komision parlamentar e ka miratuar tashmë ndryshimin por ai duhet të dalë tani para deputetëve në mënyrë që të vendoset. Qyteti është themeluer nga kolonizatorë gjermanë dhe u shfaq për të parën herë në hartë në 1846-ën, me emrin Nju Jork. Ai u rrit nga vetëm pak shtëpi që kishte për tu bërë qendra e disa kolonive gjermane. Kolonitë, thuhej se ishin shumë fetare dhe bënin një jetë të përjashtuar nga të tjerët. Ato kishin shkollat e tyre dhe u pasuruan duke prodhuar ushqime dhe makineri bujqësore. Gjermanët nisën të largoheshin nga ukraina pas revolucionit rus dhe më pas, gjatë luftës së dytë botërore u dëbuan nga sovjetikët. Era e pas luftës dhe lufta e ftohtë bënë që emri i qytetit të ndryshonte. Nju Jorku u bë Novhorodske në 1951. Tani banorët duan sërish emrin e vjetër...

Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30