Top News – Një falenderim për Vuçiçin! / Lavrov vizitë në Serbi në qershor, çfarë do diskutojë
28/05/2022 16:15

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Beogradin më 7 qershor, për të zhvilluar një takim zyrtar me Presidentin Aleksandër Vuçiç. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat serbe, të cilat raportojnë se Lavrov do të ketë një sërë takimesh me lidershipin shtetëror serb, ku pritet të diskutohet për luftën në Ukrainë dhe qëndrimin e Serbisë përballë situatës. Kjo është vizita e parë e një zyrtari të lartë rus në Serbi që nga fillimi i luftës dhe vjen në një kohë që BE po përgatit paketën më të ashpër të sanksioneve deri më tani. Gjatë takimit pritet të diskutohet dhe për Kosovën për të sqaruar deklarat që kanë krijuar disa mosmarrëveshje mes dy vendeve, pasi presidenti Vladimir Putin dhe zyrtarëve të tjerë rusë, bënë krahasime të pavarësisë së Kosovës me situatën në Donbas. Serbia është vendi i vetëm në ballkanin perëndimor që nuk ka mbështetur sanksionet e bashkimit evropian mbi rusinë dhe duke qenë se aspiron për anëtarësim në bllok, ajo është vënë nën presion për të qëndruar në një linjë me brukselin. Por deri më tani, presidenti serb, Aleksander vucic i ka bërë rezistencë kërkesave të Bashkimit Evropian dhe vazhdon të mbështesë atë që serbia e ka konsideruar gjithnjë ‘vëllain e madh’.

Top News- Tani kundër është Maqedonia e Veriut/Pse negociatat nuk u hapën as pas heqjes së vetos!
25/06 12:55
Top News – Dorëzohet Bullgaria, Parlamenti heq veton/A është Shqipëria pranë hapjes së negociatave!
24/06 15:58
Top Channel/ Shpërthim në Kosovë, i vihet eksploziv transformatorit në zonat ku banojnë serbë
24/06 12:09
Top News – Negociatat hapen brenda ditësh!/Macron zbulon planin, si do të hiqet vetoja bullgare
24/06 11:16
Top News – ‘Nëse nuk doni të shihni luftë në Ballkan!’/Paralajmërimi i fortë i Vuçiç për Brukselin!
23/06 18:08
Top News – Shqipëria ‘kurban’ i vetos bullgare/Petkov mban pezull integrimin, ja çfarë deklaroi
23/06 17:34
Top News – Sulmohet aeroplani i nisur nga Zagrebi!/ Shenjë plumbi në trup, autoritetet nisin hetimin
23/06 14:54
Top News – Shqipëria në BE brenda 2033!/Greqia prezanton në Bruksel planin për Ballkanin
23/06 14:54
Top News – Vuçiç: Nuk e njohim Kosovën!/Osmani: Serbia duhet të zgjedhë ose me BE ose me Rusinë
23/06 13:25
Top News- Maqedonia e Veriut i vë vijat e kuqe BE-së/Gjuha dhe historia nuk ‘shiten’ për negociatat!
23/06 11:37
Top News – Qeveria refuzon ofertën e opozitës/ Bullgaria se voton sot propozimin për heqjen e vetos
22/06 19:05
Top News- Vetoja që mbajti peng Shqipërinë/Si kërkon Bullgaria të ‘fshijë’ popullin maqedonas
22/06 17:36
Top News – Frikë nga dronët ‘Bayraktar’/Tensionet me Turqinë, Greqia ‘blindon’ Egjeun
22/06 15:22
Top Channel/ Bullgaria drejt heqjes se vetos, reagon Varhelyi. I hapet rruga edhe Shqipërisë
22/06 15:07
Top News-Konflikti Turqi-Greqi shkon në BE/Brukseli thirrje Erdoganit të mos kërcënojë fqinjët
21/06 20:30
Top News – Rama refuzon samitin e BE!/Vendet e Ballkanit të Hapur nuk shkojë në Bruksel
21/06 15:45
Top Channel/ Kosova dhe Serbia bien dakord për zbatim të marrëveshjes për energjinë
21/06 11:59
Top News – Të ardhurat për frymë, jemi të fundit në rajon/Shqipëria e goditur nga emigracioni
21/06 11:11
Top News – 127 marrëveshje Kosovë-Shqipëri/Sa janë zbatuar, ku janë bllokuar të tjera!
21/06 11:08
Top News – Kosova dhe Serbia gati ta nënshkruajnë/Çfarë përmban marrëveshja e arritur në Bruksel
21/06 10:50