Top News – Ndriçoi qiellin e natës/ Copëzat e meteoritit gjenden në një autostradë
09/03/2021 12:04

Një pjesë e një meteoriti të rrallë që ndricoi qiellin e natës mbi britaninë e madhe dhe evropën veriore javën e kaluar, është gjetur në një autostradë në Gloucestershire. Fragmenti që peshon rreth 300 gramë, dhe pjesë të tjera të shkëmbit hapësinor, u lokalizuan pasi shkencëtarët rindërtuan rrugën e ndjekur nga topi i zjarrit që lëshoi edhe një gjëmim sonik ndërsa përzhitej në atmosferën e tokës, pak para orës 22 të mbrëmjes në britani, të dielën e 28 shkurtit. Shkëmbi i zi, një kondrit karbonik, nuk ishte parë kurrë në britaninë e madhe dhe u gjet në një rrugë në qytezën Cotsëolds, në Ëinchcombe. Fragmente të tjera sipas shkencëtarëve u gjetën në afërsi. Ashley Green, një shkencëtar i muzeut të historisë së natyrës në londër, tha se kjo ishte një ëndërr e bërë realitet për të, pasi ishte bërë një nga njerëzit e parë që shohin dhe studiojnë një meteorit që ëhstë gjetur thuajse menjëherë pas rënies. Imazhe të meteoritit të fiksuara nga publiku dhe një rrjet kamerash i menaxhuar nga muzeu, ndihmuan kërkuesit të përllogarisnin se meteori e kishte kaluar pjesën më të madhe të orbitës së tij mes marsit dhe jupiterit para se ai të tërhiqej nga atmosfera e tokës. Modelimi në kompjuter më pas tregoi se pjesët e mbijetuara të meteorit do të binin poshtë si meteoritë në veri të Cheltenhamit, por me shkëmbin që udhëtonte me një shpejtësi prej mbi 48 mijë km në orë, vendi i saktë i rënies ishte i vështirë të parashikohej. Ky është meteoriti i parë që zbulohet në britaninë e madhe në 30 vite dhe i pari kondrit karbonik i gjetur në vend deri më sot. Nga rreth 65 mijë meteoritë të njohur në tokë, vetëm 51 prej tyre kanë këtë përbërje. Ata konsiderohen më primitivët dhe materialet më të pastra në sistemin diellor

Top Channel/ Përflaken tensionet-Rusia arreston diplomatin ukrainas, nxjerr anijet në Detin e Zi
18/04 11:51
Top Channel/ SHBA “zbut” Kinën, bashkëpunim për ndryshimet klimatike
18/04 11:50
Top Channel/ Greqi, mbushen terapitë intensive, shtohen vdekjet e intubimet
18/04 11:49
Top Channel/ Mjekët japin alarmin, Navalny po vdes është cështje ditësh!
18/04 11:48
Top News – Lëvizte lirshëm me kallashikov/ Arrestohet 18 vjecari në mes të New Yorkut
18/04 11:38
Top News – Navalny po vdes, ‘çështje ditësh’ / Mjekët thirrje Putinit për kujdes mjekësor
18/04 11:13
Top News – Çekia dëbon diplomatët ruse/ Akuzohen për incidentin në depon e municioneve
18/04 10:28
Top Channel/ Anija Soyuz shkëputet nga Stacioni Hapësinor për udhëtimin e kthimit drejt Tokës – Pa koment
17/04 21:05
Top Channel/ Roja bregdetare filipinase patrullon pranë mjeteve kineze në ujërat e kontestuara
17/04 21:05
Top Channel/ Regjimenti i kavalerisë vjen në kështjellën Windsor për funeralin e Princ Philip
17/04 21:04
Top Channel/ Minutë heshtjeje dhe paradë kuajsh për Princ Philip në kështjellën Windsor – Pa koment
17/04 21:02
Top Channel/ Tanket ruse në Detin e Zi mbajnë manovra ushtarake në Krime – Pa koment
17/04 21:02
Top Channel/ Homazhe me të shtëna topi në Kullën e Londrës për funeralin e Princ Philip – Pa koment
17/04 21:01
Top News – Lamtumirë princi Filip! Ceremoni intime por solemne në Windsor
17/04 18:01
Apel grave-Shtyni shtatzaninë…/ Brazil, deri sa më e keqja e pandemisë të kalojë
17/04 17:25
Të Pasurit | Mark Zuckerberg | Filozofia që ngriti perandorinë me emrin ‘FACEBOOK’ | Top News
17/04 17:15
Top News – ‘Sot jemi pushim’/ Si lihen të vdesin emigrantët në Mesdhe…
17/04 16:51
Top News – 50 avionë rusë në Detin e Zi/ SHBA paralajmëron kompanitë ajrore të evitojnë zonën
17/04 16:50
Top News – Rikthim në tokë…/ Stacioni hapësinor ndërkombëtar mbetet me 7 banorë
17/04 16:49
Top News – Putin po ‘gatuan’ hakmarrjen/ Pas sanksioneve të vendosura nga Joe Biden për Rusinë
17/04 14:37