Top News – ‘Ndjej turp për Putin dhe Medvedev’/ Ish presidenti sovjetik Gorbaçov shtrohet në spital
03/07/2022 16:29

Ish presidenti i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachov, është shtruar në spital ku i është nënshtruar dializës. Lajmi është bërë i ditur nga mediat ruse sipas të cilëve, politikani 91 vjecar, që ka qenë edhe sekretar i përgjithshëm i partisë komuniste sovjetike, është në gjendje jo të mirë shëndetësore. Që Gorbachov nuk ishte mirë, kjo ishte bërë e ditur që në mars nga Dmitry Muratov, kryeredaktor i gazetës së pavarur ruse Novaya Gazeta, në shënjestër të censurës së Moskës. “E kam vizituar Gorbacovin në spital. Ai ka mbushur 91 vjec tani dhe nuk është mirë por më ka konfirmuar se duhet bërë gjithcka që është e mundur për të ndaluar kërcënimin e një lufte bërthamore”, kishte thënë ai. Në 2016-ën, ish presidentit sovjetik i ishte vendosur edhe një aparaturë në zemër. Në të njëjtin vit, Gorbachov kishte thënë edhe se ndjente turp për veprimet politike të presidentit vladimir Putin dhe kryeministrit të asaj kohe Dmitry Medvedev, që së fundmi është bërë protagonist i kërcënimeve të papërmbajtshme ndaj perëndimit. Ish lideri sovjetik kishte thënë se zgjedhjet në Rusi, nga 1990-ta e pas, kishin qenë më pak të lira se sa në epokën sovjetike dhe ishte e papranueshme që shërbimet e sigurisë të dominonin në vend.

Top Channel/ Stuhia në Spanjë i merr jetën të riut në festival. Dhjetëra të plagosur
13/08 22:02
Top Channel/ Astronautja amerikane Jessica Watkins , 34-vjeçarja që synon Hënën dhe Marsin
13/08 17:06
Top News – ‘BE nuk është supermarket’ / Zelenski bën apel: Ndaloni vizat për rusët!
13/08 16:20
Top News – 16 anije me grurë ukrainas / ’Hapet’ Deti i Zi, 3 mln ton drithë muajt e ardhshëm
13/08 16:20
Top News- Shuhet aktorja Anne Heche / Ishte në koma prej një jave pas një aksidenti
13/08 15:57
Top News – Ku i eksporton armët Serbia… / 500 milionë dollarë në 2021, më i kërkuari obusi ‘Nora’
13/08 15:52
Top Channel/ Banorët e ishullit të Tajvanit nuk shqetësohen nga ‘daullet e luftës’ së Kinës
13/08 15:23
Top Channel/ Radhë të gjata në Kili për të marrë kopjen e draftit të kushtetutës së re të propozuar
13/08 15:22
Top News – Moskë-Beograd, biletë me një drejtim / Mijëra rusë zgjedhin Serbinë: Këtu na duan!
13/08 13:55
Top News-Autori i ‘Vargjeve Satanike’ në spital/U ‘dënua’ me vdekje nga Irani, u plagos në Nju Jork
13/08 13:42
Top News – Trazira sociale në Gjermani…! / Çmimet e larta të energjisë, një ‘fuçi baruti’
13/08 13:33
Top Channel/ Autori Salman Rushdie në intubim pas goditjes me thikë në skenë
13/08 13:15
Top Channel/ Me mijëra peshq të ngordhur në lumin Oder, Gjermania akuza Polonisë
13/08 13:11
Top Channel/ Lija e majmunit: Të huajt dynden në Kanada për vaksinën
13/08 12:05
Top Channel/ Akuzat ndaj Trump/ Akuzohet për spiunazh dhe pengim të drejtësisë
13/08 11:59
Top Channel/ Lumi Rhine i Gjermanisë po thahet, njerëzit dhe bisnezet në krizë
13/08 11:07
Top News-Çfarë gjeti FBI në shtëpinë e Trump!/Publikohet urdhëri, mund të akuzohet për spiunazh
12/08 23:00
Top News-Klani i “El Chapo” bën masakër në burg/Vriten 11 të dënuar, përleshjet zhvendosen në qytet
12/08 22:17
Top Channel/ Trump, sekrete për UFOT? Mister akuza e FBI! Askush nuk publikon çfarë dokumentesh mori
12/08 21:03
Top News-Qëllohet me thikë shkrimtari i njohur/Irani shpërblim për ‘kokën’ e tij sulmohet në NjuJork
12/08 20:36