Top News – ‘Ndizet’ Jerusalemi lindor/ 100 të lënduar, dhunë mes palestinezëve e hebrenjve
23/04/2021 16:54

Dhjetëra persona janë lënduar në përleshjet në jeruzalemin lindor mes aktivistëve hebrenj të ekstremit të djathtë, palestinezëve dhe policisë izraelite. Dhuna shpërtheu ndërsa policia po përpiqej ti mbante të ndarë palestinezët dhe hebrenjtë ultranacionalistë. KJo pason një natë konfrontimesh në sektorin e okupuar nga izraeli, në mesin e rritjes së nacionalizmit dhe tensioneve fetare. Jeruzalemi lindor ka qenë prej kohësh një pikë e nxehtë, me bashkëezkistencën aspak të lehtë atje mes hebrenjve dhe arabëve. Izraeli ka okupuar jeruzalemin lindor që ga lufta e lindjes së mesme në 1967-ën dhe e konsideron të gjithë qytetin si kryeqytetin e tij, edhe pse kjo nuk njihet nga pjesa më e madhe e komunitetit ndërkombëtar. Palestinezët pretendojnë se jeruzalemi lindor është kryeqyteti i ardhshëm i shtetit të pavarur që ata presin. Përleshjet më të ashpra në disa ditë, shpërthyen natën e të enjtes pasi qindra ekstremistë hebrenj dhe ultranacionalistë, marshuan drejt qytetit të vjetër të jeruzalemit, ku një numër i madh palestinezësh ishin mbledhur, duke thirrur vdekje arabëve! Gurë dhe shishe u hodhën nga të dyja anët dhe policia përdori granatat tymuese, gazin lotsjellës dhe ujin me presion për të shpërndarë turmat. Kryqi i kuq palestinez tha se të paktën 100 palestinezë janë lënduar, ndërsa policia tha se 20 oficerë ishin lënduar. Më shumë se 50 persona janë arrestuar.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57