Top News – ‘NATO-s i kishte vdekur truri’, Macron: Putin e zgjoi me pushtimin e Ukrainës
31/05/2023 22:55

Presidenti francez Emmanuel Macron, i cili u ka bërë thirrje vendeve perëndimore që t'i japin Ukrainës garanci "të prekshme dhe të besueshme" për sigurinë, tha se pushtimi rus i Ukrainës ka ringjallur NATO-n - gati katër vjet pasi ai e quajti aleancën "me tru të vdekur”. “Në Dhjetor të 2019-ës, unë pata fjalë të ashpra për NATO-n, duke nënvizuar atëherë dallimet që ekzistonin në zemër të saj midis Turqisë dhe disa shteteve të tjera, duke folur për vdekjen e trurit. Sot mund të them se Vladimir Putin e ringjalli atë me goditjen më të keqe elektrike”, tha Macron në fjalimin e tij në samitin e GLOBSEC në Bratislavë më 31 maj. Udhëheqësi francez tha se ai dëshiron që vendet anëtare të Bashkimit Evropian të diskutojnë thellimin e bashkëpunimit për të fituar aftësitë e tyre sulmuese dhe për të garantuar sigurinë e tyre. Ai ftoi ministrat evropianë të mbrojtjes për të diskutuar këtë temë gjatë një konference në Paris më 19 qershor. Ai u bëri thirrje gjithashtu vendeve të bllokut që të blejnë pajisje mbrojtëse të prodhimit evropian. Macron tha se çështja nuk është të zëvendësohet NATO me një strukturë mbrojtëse të dominuar nga franko-gjermanët, por "çështja është të ndërtohet një Evropë e fortë". Pamjet: AFP

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03