Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01/2022 15:43

Polonia ka filluar ndërtimin e një muri përgjatë kufirit të saj me Bjellorusinë për të ndaluar hyrjen e emigrantëve të paligjshëm. Muri do të jetë pesë metra e gjysmë i gjatë, do të shtrihet në 186 km gjatësi dhe do të kushtojë 350 milionë euro për tu ndërtuar. Polonia dhe Bjellorusia, ndajnë në total 418 km kufi. Një zëdhënës i rojave kufitare, refuzoi të tregonte vendin ku do të ngriheshin kantieret e ndërtimit duke argumentuar se nëse do ta bënte këtë shërbimet bjelloruse do të nisnin emigrantët drejt tyre ndaj për arsye sigurie, projekti do të mbahej i fshehtë. Rrethimi i ri do të pajiset edhe me kamera dhe me detektorë lëvizjesh. Në kufirin me bjellorusinë ekziston në fakt një rrethim me tela me gjemba, që zyrtarët thonë se ka ndihmuar shumë, por nevojitet akoma më shumë mbrojtje. Ndërtimi pritet të përfundojë në qershor të këtij viti. BE ka akuzuar bjellorusinë se po i shtyn emigrantët drejt bllokut si hakmarrje ndaj sanksioneve që i janë vendosur vendit pas zgjedhjeve të 2020-ës që u konsideruan të manipuluara dhe raprezaljes së protestave që shpërthyen më pas. Por Minsku i refuzon këto akuza. Me mijëra emigrantë, kryesisht nga lindja e mesme, janë përpjekur të kalojnë kufirin polak për të hyrë në BE gjatë vitit të shkuar.

Top Channel/ Turqia kërcënon të pengojë procesin e NATO-s nëse vendet nordike dështojnë të veprojnë
25/05 23:10
Top Channel/ Ukraina: NATO nuk po bën asgjë për të ndaluar Rusinë
25/05 23:01
Top Channel/ Policia shpërndan me gaz lotsjellës mitingun e kryeministrit të larguar të Pakistanit
25/05 22:54
Top Channel/ Policia franceze spastron kampin e emigrantëve pas dhunës që la një të vdekur
25/05 22:52
Top Channel/ Ministri turk viziton xhaminë e Jeruzalemit në përpjekje të riparimit të lidhjeve
25/05 22:50
Top Channel/ Tragjedia në Teksas, një nga prindërit në kërkim të vajzës
25/05 22:20
Top Channel/ Abone pa limit për 9 euro. Nisma e Gjermanisë për të përballuar çmimin e karburantit
25/05 18:49
Top Channel/ Rusia:Plani italian i paqes,’fantazi’. Zelensky akuzon Perëndimin për mungesë uniteti
25/05 18:49
Top News- Ku ka luftë ka edhe drogë!/Lidhja tragjike që u shfaq nga Kolumbia në Ukrainë
25/05 16:31
Top News – Edhe Moldavia kundër Macron / Asnjë alternativë për anëtarësimin e plotë në BE
25/05 15:48
Top News – SHBA, vendi i masakrave! / Nga Oklahoma te sulmet në shkolla, një çmenduri e stërmadhe
25/05 15:37
Top News-Në gjendje të jashtëzakonshme për Ukrainën. Hungaria harron covidin, e zëvendëson me luftën
25/05 15:33
Top News – Kush do ta zëvendësojë Putinin? / Në Kremlin nisin diskutimet: S’do qeverisë përjetë!
25/05 15:29
Top News-Ishulli i Gjarprit bën punën e Moskva-s. Rusia mban fort Detin e Zi:‘Luftanije që s’mbytet’
25/05 15:12
Top News – Rusia nis operacionin sekret / Nxirren të vdekurit nga luftanija e fundosur Moskva
25/05 15:11
Top News – Nga çfarë ka frikë Polonia…? / I kërkon SHBA edhe gjashtë sisteme të tjera Patriot
25/05 14:59
Top Channel/Mori ryshfet, Moldavia burgos ish presidentin: Korrupsion e tradhëti ndaj vendit!
25/05 14:40
Top News- Shqiptari, atentat ndaj prokurorit/Bashkë me mafian kolumbiane, vrau Marcelo Pecci
25/05 14:31
Top Channel/ Lufta në Ukrainë, Hungaria në alarm- shpallet gjendja e rrezikut!
25/05 14:01
Top Channel/”Gjendja në Donbas tejet e vështirë”, Zelensky: I përgjuam telefonatat, ata e dijnë se…
25/05 13:59