Top News – Mund të godasin Tokën pa u pikasur / Asteroidët, NASA zbulon ‘zonën e rrezikut’
17/01/2022 15:29

Astronomët kanë identifikuar një zonë rreziku, nga e cila, asteroidë potencialisht shkatërrimtarë mund të arrijnë tokën, të papikasur. Shkencëtarët e financuar nga NASA zbuluan se objektet qiellore që afrohen nga lindja, në qiellin e natës, mund të duken të qëndrueshëm për shkak të rutinës së përditshme të rrotullimit të tokës dhe udhëtimit të saj përreth diellit. Kjo do të thotë se ata nuk pikasen nga rrjeti i teleskopëve të kompjuterizuar që kanë si detyrë të gjurmojnë kërcënime të tilla. Kërkimi është zhvilluar pasi komuniteti astronomik u shokua në 2019-ën nga një përplasje e evituar për fije të perit, në të cilën një asteroid thuajse 100 metra, kaloi pranë tokës në një largësi prej 70 mijë kilometrash. Ai u pikas vetëm 24 orë para arritjes në këtë distancë. Kongresi amerikan i ka vendosur NASA-s detyrën e identifikimit të 90 për qind të asteroidëve me diametër 140 metra ose më të madh, një përmasë kjo që do të mund të shkatërronte një rajon apo një qytet nëse do të godiste tokën. Agjencia ka nisur ndërkohë edhe punën për gjetjen e metodave që do të parandalonin incidente të tilla. Vitin e kaluar ajo nisi një mision eksperimental që ka për qëllim të bombardojë një trup qiellor për të zbuluar nëse kjo do të devijojë kursin e tij.

Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30
Top Channel/Lavrov “kërcënon” Kroacinë: Mbajti qëndrim armiqësor me Rusinë, tani pasojat!
26/05 15:22
Top Channel/Bota pranë recesionit, shefi i Bankës Botërore: Nga pandemia tek lufta, “u bënë shumë”…
26/05 14:41
Top Channel/”Mos na pengoni”, Suedia e Finlanda “mësyjnë” Ankaranë- Zbutet Turqia?
26/05 14:39
Top News-Zelenski ‘fshikullon’ Kissinger/Nuk japim asnjë copë toke të ukrainës!
26/05 14:30