Top News – Mos luani me zjarrin/ Serbia paralajmëron Kosovën pas tensioneve në Veri
20/09/2021 22:41

Protestat dhe tensioni në Veri të Kosovës kanë ardhur duke u rritur pas deklaratave mbështetëse nga presidenti Aleksandër Vuçic dhe politikanë të tjerë në Beograd. Presidenti serb deklaroi se Serbia nuk do të lejojë që "sulmi i 2004-ës" të ndodhë përsëri. Ai tha se do t'i bëjë thirrje KFOR-it dhe NATO-s që të reagojnë nëse "kërcënimi ndaj pronës dhe jetës" së serbëve në Kosovë vazhdon. Ai paralajmëroi Kosovën, duke thënë se shpreson se Serbia do të detyrohet të marrë masa si politike ashtu edhe ekonomike. "Nëse prona dhe jeta e qytetarëve serbë vazhdon të jetë e rrezikuar, ne do t'i bëjmë thirrje KFOR-it dhe NATO-s që të veprojnë në përputhje me pushtetin e tyre dhe të mbrojnë jetën e serbëve në Kosovë", tha Vuçic në një konferencë për shtyp pas vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet rreth targave të automjeteve. Ambasadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Marko Gjuriç ka qënë edhe më i ashpër. Përmes një postimi në rrjetet sociale ka kërcënuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, duke i thënë “të mos luajë me zjarrin para se të jetë vonë”

Top News-Stabilizohet pandemia në Kosovë / Sërish asnjë viktimë nga Covid 19
24/10 19:16
Top News – Komplot për të vrarë Vuçiç / Kryeministrja serbe zbulon planin: Do ndodhte në janar
24/10 16:15
Top News- Rusët largohen nga Kosova / Edhe pse Moska tha se nuk do zbatonte vendimin
23/10 19:43
Top News – Mblidhen në Malin e Zi / Ministrat e Transportit të Ballkanit Perëndimor
23/10 19:35
Top News- Çpo ndodh në kampin e Bondsteelit / AP-Në Kosovë po dërgohen afganët e dyshimtë
23/10 19:17
Top News-‘Vuçiç po shtyp shqiptarët’/ Deputeti shqiptar në Serbi kundër Ballkanit të Hapur
23/10 19:08
Top News- Skandali me djalin e Vuçiç / I dha një thes me para një të dënuari për luftën
23/10 15:11
Top news – ‘Hiqni uniformat, të kaloni kufirin!’/ Boksierët e Kosovës nuk lejohen të hyjnë në Serbi
23/10 15:05
Top News- I pari në Europë/Vendi i BE lagalizon mbjelljen e kanabisit
22/10 17:31
Top News- Heq Kosovën nga lista e kuqe/ Gjermania nuk ndryshon vendimin për Shqipërinë
22/10 16:04
Top News-‘Po na shpall luftë’/Rriten tensionet, Greqia dhe Turqia përplasen ashpër
22/10 15:50
Top Channel/ Dridhet Vuçiç: A do të flasë nga burgu “ushtarja e bindur” , që di shumë për të?
22/10 14:43
Top News-7 mijë viktima nga Covid-19/Pandemia ka ‘gjunjëzuar’ Maqedoninë e Veriut
22/10 13:57
Top News – Shqipëria e Kosova ‘kalojnë klasën’ / Banka Botërore: Rimëkëmbje e fortë e ekonomisë
22/10 11:48
Top News- Erdogan luan me fatin e Turqisë / ‘Do dëbojmë ambasadorët e SHBA, Gjermanisë, Francës’…
21/10 17:16
Top News – Dronë dhe armë nga SHBA / Kosova rrit edhe numrin e pjesëtarëve të FSK-së
21/10 15:30
Top News- Beogardi nuk përmbahet me akuzat/’Raportuesja për Kosovën në BE, ‘mikeshë’ e Kurtit’
21/10 12:37
Top News- Duam kufi të hapur me Shqipërinë/Vuçiç mesazh kritikëve të ‘Ballkanit të Hapur’…
21/10 11:51
Top Channel/ Ekstremistët e djathtë serbë: “Do të mblidhemi në veri të Kosovës”!
21/10 11:35
Top News-Asnjë viktimë nga Covid 19 / Kosovë-Qetësohet situata pandemike, 14 raste
20/10 19:49