Top News – Mohoi genocidin e Srebrenicës/ Shkarkohet ministri i drejtësisë së Malit të Zi
18/06/2021 13:56

Parlamenti i Malit të Zi miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e genocidit të Srebrenicës si dhe shkarkoi ministrin e Drejtësisë, të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposavic i cili vetem pak kohe me pare mohoi publikisht që dicka e tille të ndodhur vertet. Ky qëndrim nxiti kritika jo vetem brenda Malit të Zi, por edhe nga BE-ja e Shtetet e Bashkuara. Propozimi për shkarkimin e ministrit erdhi nga shefi i ekzekutivit, Zdravko Krivokapic e u mbështe dhe nga Partia Demokratike e Socialistëve e presidentit Millo Gjukanovic, tashmë në opozitë. Rezoluta e miratuar së fundi dënon deklaratat, veprimet dhe politikat që mohojnë ose vënë në dyshimkete genocid dhe shpall 11 korrikun si Ditën e Përkujtimit për viktimat e Srebrenicës. Permes saj, Mali i Zi konfirmon vendosmërinë e tij për të parandaluar krime të tjera të rënda në të ardhmen. Masakra e 1995-sës në Srebrenicë, ku forcat serbe ekzekutuan rreth 8.000 burra e djem myslimane, përbën një prej mizorive më të mëdha ne Europë pas Luftës së Dytë Botërore. Pro shkarkimit të Leposavicit votuan 43 deputetë ndërsa 27 ishin kundër. Më 26 mars, Leposavic ngjalli reagime te ashpra me deklaraten e tij perpara ligjvënesve se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka pasur genocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet pa dyshime”.

Top News – ‘Fundoset’ presidenti serb/ Kreu i një grupi kriminal tregon lidhjet me Vuçiçin
23/07 20:44
Top Channel/ Vaksinimi, e vetmja zgjidhje.Presidentja & Kryeministri i përgjigjet grekëve protestues
23/07 19:58
Top News – Mafiozi serb Belivuk akuza për Vuçiç/‘Ka kërkuar mbështetje dhe favore nga ne’
23/07 14:01
Top News – Nëse dikush njeh Kosovën… Vuçiç kërcënon: Ne nisim fushatën e çnjohjeve
22/07 20:15
Top Channel/ Kush po e minon dialogun? “Viktima” Vuçiç lëshon kërcënimin e fortë për Kosovën
22/07 17:46
Top News – 350 kg kokainë në portin e Pireut/Ishte fshehur në një konteiner me kafe
22/07 15:56
Top News-Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Kundërshtohet vaksinimi i adoleshentëve në Athinë
22/07 13:02
Top Channel/ Kundër vaksinimit me detyrim në Greqi, 2500 qytetarë në protesta
21/07 19:00
Top Channel/ Protesta kundër vaksinimit me detyrim në Greqi/ Qytetarët përplasen me policinë
21/07 18:56
Top Channel/ Vuçiç: Me Thaçin e Hotin merreshim vesh për dicka, me Kurtin për asgjë!
20/07 11:49
Top News – Tërnava-Gëzuar Kurban Bajramin/ ’Shpresoj që vitin tjetër të mund të kryeni Haxhin’
19/07 15:03
Top Channel/ Mykonos në izolim gjatë natës/ Kulmi i sezonit turistik, anulohen mijëra prenotime
18/07 19:19
Top News – Kosova ‘kërkon tokat’ në Mal Të Zi/ Prona në vende si Budva, Ulqin, Tivar, Tivat, etj
18/07 16:52
Top Channel/ Mijëra anulime në Greqi pas nisjes së izolimit të ishullit të Mykonos gjatë natës
18/07 12:47
Top News – Urdhri skandaloz në Greqi/Taksë për të vdekurit që dërgohen në Shqipëri
16/07 14:01
Top Channel/ Veliaj takon homologun e tij në Athinë: Sfidat tona janë të përbashkëta
16/07 11:29
Top News – Vaksinohen edhe fëmijët/ Maqedonia e veriut imunizon 12-18 vjecarët
15/07 22:42
Top News – Serbia siguron edhe të pestën/ Vaksina e Modernës vjen në tetor
15/07 18:39
Top News – Raporti prej 86 faqe i Helsinkit/Akuza ndaj Serbisë për shqiptarët e Preshevës
15/07 16:16
Top Channel/Komiteti i Helsinkit:Serbia të ndalojë me pasivizimin e adresave,spastrim i shqiptarëve
15/07 15:49