Top News – Misioni në mars/ NASA, në kërkim të jetës
30/07/2020 14:02

Roveri i gjeneratës së re të NASA-s, Preserverance, do të niset nga cape canaveral në Florida në një mision për të kërkuar gjurmë të jetës së mundshme në fqinjin planetar të tokës. Agjencia hapësinore amerikane, ka shpenzuar 2.4 miliardë dollarë për këtë mision që pritet të mbërrijë marsin në shkurt. Roveri robotik, me gjashtë rota dhe me përmasat e një makine, do të lancohet nga një raketë Atlas 5, nga bashkëpunimi Beouing Lockheed, po ashtu do të dërgojë në mars edhe një mini helikopter dhe do të testojë pajisjet për misione të ardhshme të njeriut në planetin e kuq. Parashikimet e motit nga cape canaveral nuk janë të këqija dhe ka vetëm një shans të vogël që retë të vonojnë nisjen e misionit. Kjo është hera e parë që ne ulemi në mars ndaj mund të themi se kemi eksperiencë në këtë fushë, tha administratori i NASA-s, Jum Bridenstine.

Top News – Të moshuarit e izoluar/ Suedia i rikthen në shoqëri
22/10 22:35
Top News – Thyen rekordin/ Makina më e shpejtë në botë
22/10 22:17
Top News – I druhen infektimit/ Italianët nuk përdorin kartmonedhat
22/10 21:58
Top News – Gjermani, frika e covid/ `Shpërthen` shitja e dezinfektuesve
22/10 21:56
Top News – BE sanksionon dy ruse/ Sulmi kibernetik ndaj Bundestagut
22/10 21:52
Top News – Vendoset ora policore/ Në Athinë dhe qytete të tjera greke
22/10 20:56
Top News – Shifra rekord nga covid/ Gjermani, Francë dhe Spanjë
22/10 18:31
Top News – Opozita Bjelloruse/ Ndërohet me çmimin Sakharov
22/10 18:15
Top News – Dialogu në Bruksel/ Be nuk e di kur do vazhdojë
22/10 15:12
Top News – Filmi i ri i Boratit/ Vë në siklet Rudy Giulianin
22/10 14:57
Top News – ‘Pasaportat e arta’/ BE, hetim për Qipron e Maltën
22/10 14:54
Top News – Parodia e Monet/ Vepra e Banskyt, shitje rekord
22/10 13:07
Top News – Franca pason Spanjën/ Më shumë se 1 milionë infektime
22/10 13:02
Top News – Berlini i gatshëm të angazhojë ushtarë në ndihma për COVID19
22/10 13:01
Top News – Tesla e Elon Musk/ Raporton fitime rekord
22/10 13:00
Top News – U nisën mes pandemisë, kthehen në tokë astronautët
22/10 12:51
Top News – Ecuria e pandemisë/ SHBA, situatë shumë kritike
22/10 12:47
Top News – Zyrtarët amerikanë/ Rusia e Irani ndërhynë në zgjedhje
22/10 12:45
Top News – Takimi me Asteroidin/ Nasa publikon pamjet e rralla
22/10 12:36
Top News – Trump dhe Obama/ Përballen në distancë në fushatë
22/10 12:31