Top News/ Mickoski, kryeministri i 13 i RMV/ Qeveria e re me katër ministri më shumë
23/06/2024 17:13

Hristijan Mickoski do të jetë kryeministri i 13 I Maqedonisë së Veriut që nga pavarësia e vendit. Pas rezultatit zgjedhor të 8 majit, kreu i VMRO-DPMNE-së zgjodhi si partnerë qeverisës koalicionin VLEN dhe Lëvizjen ZNAM. Kabineti I ri qeverisës do të ketë katër ministri më shumë nga legjislatura e kaluar. Peërveç 23 ministrave, qeveria “Misckoski” do të ketë dhe 5 zëvendëskryeministra., Ndërkohë koalicioni shqiptar Vlen do të ketë 6 ministri. Në fokus të punës së qeverisë do të jetë ekonomia dhe zhvillimi tha Mickoski gjatë fjalës së mbajtur në Parlament. Me ndryshimin e qeverisë BDI e Ali Ahmetit do të dalë në opozitë së bashku me LSDM. Por ardhja e VMRO-DPMNE në pushtet ka rritur dhe tensionet mes Greqinë që e akuzon Shkupin për mosrespektim të marrëveshjes Së Prespës. Ndërkohë në ditën e dytë të debatit në seancën për votimin e qeverisë së re në Kuvend pati përplasje të ashpra tonesh dhe argumentesh ndërmjet të dyja palëve shumicës dhe opozitës. Nga LSDM kritikojnë që nuk po përfillet dinjiteti dhe emri i shtetit, kurse nga VMRO-ja thonë se janë socialdemokratët që ndërruan emrin.

Top News/ “Vuçiç u takua me terroristin Radioçiç”, zbulon inteligjenca kosovare
23/07 11:57
Top News/ Italia akuzon Stoltenberg: Na tradhëtoi! Nuk zgjodhi një italian si i dërguari i aleancës
22/07 16:57
Top News/ Turqia ‘tërbohet’ me Greqinë: Shtyn emigrantët në territor turk / Mohon Athina
22/07 16:57
Top Channel/ 800 të burgosur në grevë në Greqi, u refuzohet lirimi me kusht e u është rritur dënimi
22/07 15:22
Top News/ Do dërgojë ushtrinë e Kosovës në veri / Paralajmëron Xhelal Sveçla, por a është e mundur?!
21/07 14:41
Top Channel/ “Tensionet, i fabrikon Serbia”! Haxhiu: Vrasja e policit, kauzë për kundërsulm
21/07 12:24
Top Channel/ Ekzekutoi ushtarin kur ishte 15 vjeç! “Dosja” Faton Harizaj që u vra nga policia serbe
19/07 22:58
Top Channel/ U ekzekutua nga policia serbe, reagimi rrëqethës i gruas së Faton Hajrizit: Si ike…
19/07 22:28
Top Channel/ Pas vrasjes së policit, arrestohet blogerja serbe!Çfarë e lidhte atë me Faton Hajrizin?
19/07 22:27
Top Channel/ Ekzekutohet vrasësi i policit/ Kosova kërkon nga Serbia të konfirmojë identitetin e tij
19/07 19:52
Top News/ Pas vrasjes së Faton Hajrizit/ Serbia kërkon ‘kokën’ e vëllait tjetër në Gjermani
19/07 17:43
Top News/ I mori jetën policin serb. Faton Hajrizi ekzekutohet gjatë operacionit të kapjes
19/07 14:44
Top News/ Serbia kërkon Faton Hajrizin / Dyshohet për vrasjen e policit serb në Lloznicë
19/07 13:26
Top News/ I arratisur 9 herë nga burgu. Kush është shqiptari që dyshohet se ekzekutoi policin serb
18/07 15:03
Top News/ Maqedonia ndalon ish-luftëtarin e UÇK. Urdhër-arrest nga Serbia, Kurti: Jemi në kontakte
18/07 14:30
Top News/ Kosova nuk do të bëjë lëshime! Çfarë garancish kërkon Osmani nga ndërkombëtarët?
18/07 14:27
Top News/ Shqiptarë, shmangni Serbinë! Thirrja pas ekzekutimit të policit serb
18/07 14:10
Top News/ Kurti për ekzekutimin e policit serb: ‘Po mbledhim informacione, të mos politizohet’
18/07 14:10
Top News/ Ekzekutohet një polic në Serbi / Pasaportë kosovare në vendngjarje, kërkohet autori
18/07 12:52
Top News/ Adriatiku po ‘vlon’, alarm në Ballkan/ Ajër i nxehtë nga Afrika, temperatura të rrezikshme
18/07 12:33