Top News – Mesdheu ‘gllabëron’ emigrantët/ Mbi 50 të humbur në brigjet e Tunizisë, shpëtohen 33
18/05/2021 21:49

Më shumë se 50 persona dyshohet se janë mbytur pasi anija me të cilën po shkonin nga Libia drejt Evropës, u fundos në det. Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes së Tunizisë, 33 të mbijetuar nga fundosja e anijes, u gjetën teksa po mbaheshin në hekurat e një platforme për nxjerrjen e naftës, në jug të Tunizisë. Anija me mbi 90 pasagjerë u nis të dielën nga porti libian i Zuëara-s. Nuk janë ende të qarta shkaqet e mbytjes së anijes, por shpesh është gjendja e tyre e keqe, si dhe udhëtimi natën edhe në mot të keq, për të shmangur pikasjen nga rojet bregdetare. Nuk dihet ende kombësia e 50 të zhdukurve. Të hënën, marina tuniziane njoftoi se kishte shpëtuar mbi 100 emigrantë, kryesisht nga Bangladeshi dhe Sudani, anija e të cilëve ishte duke u fundosur. Gjithashtu, disa anije të tjera u bllokuan dhe u kthyen në breg gjatë së dielës. Sipas OKB, të paktën 1200 njerëz humben jetën në detin Mesdhe gjatë vitit të kaluar.

Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44
Top Channel/ Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!
21/06 12:09
Top News – ‘Defekt teknik’ në uzinë bërthamore/ Impianti i ndërtuar nga rusët, u mbyll për disa ditë
21/06 11:53