Top News – Mediat Sociale/ Erdogan, masa për t’i kontrolluar
01/07/2020 20:08

Turqia do të përgatisë një projekt-ligj për të kontrolluar platformat e mediave sociale ose për t'i mbyllur ato dhe lajmin e ka dhwnw vetw presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Kreu i shtetit turk u shpreh se familja e tij ishte fyer në internet. Mw herwt, dhwndri i Erdoganit, ministri i Financave Berat Albayrak, njoftoi përmes nwTwitter se kishte lindur fëmija i tij i katërt, por aps kwsaj, e shoqja Esra u fue nga disa ndjekws, qw mw pas u arrestuan. Erdogan njoftoi Partia për Drejtësi dhe Zhvillim do të paraqesë një projekt-ligj për të kontrolluar përdorimin e mediave sociale, duke shtuar se një rritje e "akteve imorale" viteve të fundit është pasojë e mungesës së rregullave."Këto platforma nuk i përshtaten këtij kombi. Ne duam t'i mbyllim, t'i kontrollojmë ato duke sjellë një projekt-ligj në parlament sa më shpejt të jetë e mundur", ishte deklarata e tij. Erdogani shtoi se kompanitë e mediave sociale do të detyrohen të emërojnw përfaqësues në Turqi, për t'iu përgjigjur kërkesave ligjore, të cilat sipas tij, aktualisht janë injoruar. Muajin e kaluar, Ankaraja e kritikoi ashpër Twitterin për pezullimin e më shumë se 7,000 llogarive që mbështesnin presidentin Erdogan, duke thënë se kompania po njollos qeverinë.

Top News- Përplaset avioni në piste/ Indi, viktima e të plagosur
07/08 23:12
Top News – Dua Lipa-Miley Cyrus/ Kosovarja duet me super yllin?
07/08 19:15
Top News – Propozimi i djeg shtëpinë/ I riu shqiptar nuk dorëzohet
07/08 17:32
Top News – Liqeni bëhet rozë/ Paraguai, ndoshta nga kimikatet – Pa komente
07/08 17:24
Top News – Akullnaja Planpincieux/ Itali, ne rrezik shembjeje – Pa komente
07/08 17:23
Top News – ‘Beatboxing’ për Budën/ Mjeshtëria muzikore e murgut- Pa komente
07/08 17:23
Top News – Në mes të lindjes…/ Bejrut, shpërthimi trondit spitalin – Pa komente
07/08 17:22
Top News – Ngrohja globale/ Izolimi nuk ka shumë ndikim
07/08 17:22
Top News – Pandemia globale/ SHBA, sërish mbi 2 mijë viktima
07/08 17:22
Top News – Donald Trump për Joe Bieden: Ai është kundër Zotit
07/08 15:34
Top News – SHBA-ja e quan Iranin si “sponsorizuesin numër një në botë të terrorizmit”
07/08 15:12
Top News – Mijëra vetë nënshkruajnë peticionin: Franca të marrë nën kontroll Libanin
07/08 12:19
Top News – DASH lehtëson udhëtimet/ Heq kufizimet për disa vende. Shqipëria në zonën e verdhë
07/08 12:17
Top News – Pasuria e Zuckerberg-ut arrin në 100 miliardë dollarë!
07/08 12:17
Top News – Trump: Kompanitë amerikane duhet t’i japin fund lidhjeve me TikTok dhe WeChat
07/08 12:16
Top News – Rastet pa simptoma/ Kanë të njëjtën sasi virusi
07/08 12:11
Top News – Gjermani, rritje e rasteve me koronavirus/ Në fokus të kthyerit nga Kosova
07/08 12:06
Top News – Jo vetëm në mjedise të mbyllura/ Maska me detyrim edhe jashtë!
07/08 11:51
Greqia firmos marrëveshjen e delimitimit detar me Egjiptin
06/08 20:29
Top News – Ndahen zonat ekonomike/ Greqia dhe Egjipti, marrëveshje
06/08 19:05