Top News – ‘Me sytë nga Serbia’/ Maqedonia e veriut i kërkon vaksinat Sputnik V
20/04/2021 22:25

Maqedonia e veriut ka kërkuar të furnizohet nga Serbia me vaksinat ruse Sputnik V të cilat do të prodhohen në Serbi. Ministri serb i shëndetësisë Zllatibor Llonçar pas një takimi në Beograd me homologun e tij nga Shkupi, Venko Filipçe. ka bërë të ditur se 15 mijë maqedonas janë vaksinuar deri më tani në Serbi. Ata kryesisht kanë marrë doza të AstraZaneca-s, të cilat në Maqedoninë e Veriut nuk u jepen personave nën 60 vjeç. Ministri maqedonas Filipçe qëndroi në Institutin “Torlak” ku prodhohen vaksinat ruse, teksa ka rënë dakord që “ky institut të jetë partner strategjik për furnizmin me vaksina të Maqedonisë së Veriut në periudhën e ardhshmë”. Megjithatë, autoritetet maqedonase nga ana tjetër thonë se kanë bërë porositë për sasitë e duhura të vaksinave nga kompani të tjera që pritet, sipas tyre, të arrijnë deri në fund të muajit dhe muajin e ardhshëm. Ndërkohë, duke e prezantuar si gjest mirënjohjeje ndaj Serbisë, Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka marrë vendim që qytetarët serbë t’i lirojë nga taksa rrugore nga 15 qershori deri më 15 gusht. Për këtë ka reaguar partia opozitare shqiptare Alternativa, e cila thotë se kështu bëhet diskriminimi i qytetarëve të venditt. Gjendja me koronavirusin ka nisur të qetësohet në javën e fundit, sipas njoftimeve të Institutit të Shëndetëit Publik, por shkalla e vdekshmërisë megjithatë mbetet e lartë, pasi Deri më tani kanë humbur jetën 4,500 njerëz. Pamjet: AFP

Top Channel/ Të paktën 25 të vrarë nga policia në operacionin në lagjet e Rios
08/05 01:21
Top Channel/ Bizhuteritë mbretërore e parandorake prezantohen në ankandin e Gjenevës
08/05 01:20
Top Channel/ Protestat Kolumbi, banorët indigjenë rrëzojnë statujën e ‘konkuistadorit’ spanjoll
08/05 01:18
Top Channel/ Protesta në Rio pas vrasjes së 25 të dyshuarve në operacionin masiv të policisë
08/05 01:15
Top Channel/ Tjetër vatër vullkani teksa mali Sinabung në Indonezi nis të lëshojë tym të nxehtë
08/05 00:33
Top Channel/ Izraeli ‘nuk është shtet, por një kamp terrorist’, thotë lideri iranian Kamenei
08/05 00:31
Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26