Top News – Me shpresën tek vaksina/ Por, sa shanse ka të infektohesh pas imunizimit
16/04/2021 11:51

Pavarësisht se vaksinimi është arma më e fuqishme për parandalimin e infektimit me koronavirus, ka ende një shans që dikush, që është vaksinuar, të preket nga covidi, të jetë asimptomatik dhe t’ia kalojë atë të tjerëve. Kjo, pasi vaksina e koronavirusit, që përvec asaj të Johnson and Johnson jepet me dy doza, ofron shkallë të ndryshme mbrojtjeje, në marrjen e dozës së parë dhe asaj të dytë, por edhe kërkon një kohë të caktuar pas administrimit që të krijojë mbrojtjen imunitare të kërkuar. Ndaj edhe rastet kur një person i vaksinuar, ka rezultuar pozitiv për koronavirus, janë raportuar. Mes tyre edhe ai i doktorit të njohur në shqipëri, Pëllumb Pipero i cili u infektua pasi u bë një ndër të parët mjekë që u vaksinuan në shqipëri. Ekspertët thonë se gjatë periudhës që një person është në fazë vaksinimi, duhet të vijojë të mbajë maskë. Raporti prej rreth 4-5 për qind i joefikasitetit që mund të kenë vaksinat e bën të nevojshme edhe që të vaksinuarit të vijojnë të respektojnë masat si distancimi fizik apo mbajtja e maskave. Vaksina anti covid, rrjedhimisht, nuk na bën të paprekshëm nga infeksioni, por ul ndjeshëm agresivitetin e sëmundjes, në rastet kur prekemi dhe personat e vaksinuar mund ta kalojnë më lehtë, duke ulur rastet që kërkojnë shtrim në spital. Ndonëse rreziku i infektimit është më i madh kur vaksinimi nuk është i plotë, ndodh edhe që persona që i kanë marrë të dyja dozat e vaksinës, mund të riinfektohen me koronavirus, por një rast i tillë do të konsiderohej jo i zakonshëm. Por kur flasim për sars cov-2, mënyra se si u shfaq dhe u përhap, dhe batërrdia që la pas, bën që ekspertët të mos mund të flasin me siguri, për shumëcka. Ka paqartësi për riinfektimin dhe imunitetin afatgjatë. Nuk dihet se sa i zakonshëm është riinfektimi, por, raportet kanë treguar se ai ndodh.

Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48