Top News – “Mbahet” Turqia/ Po e përballon mirë covid 19
03/07/2020 19:06

Turqia deklaroi se ka ritmet më të ulëta të vdekshmërisë nga COVID-19 në Evropë. Sipas statistikave, ajo rezulton më mirë se shumë vende të pasura europiane. Por sipas Zërit të Amerikës, mjekët paralajmërojnë se vetëkënaqësia është e rrezikshme. Kreu i Spitalit Sultangazi Haseki të Stambollit, Dr. Sonmez, thotë se strategjia e reagimit agresive ndaj sëmundjes ishte çelësi i suksesit të Turqisë. “Në trajtimin e pacientit ka shumë rëndësi që sëmundja të menaxhohet para se i sëmuri të kenë nevojë për kujdes intensiv. Kjo arrihet me masa të hershme dhe cilësore. Nëse pacienti ka nevojë për kujdes intensiv, rriten ritmet e vdekshmërisë”, shprehet ai. Me rënien e numrit të të shtruarve me COVID, personeli mjekësor shprehet disi i çliruar. “ Tani jemi në gjendje shumë më të mirë pasi kanë rënë rastet. Kjo na ka rritur motivimin”, shprehen ata. Në Stamboll ka pasur zgjerim edhe të shërbimeve private spitalore, prandaj kur epidemia goditi këtë qytet, sistemi nuk u stresua.Po ashtu mjekëve iu dha liria e veprimit në reagimin me pacientët. Ekspertët përmendin edhe faktin që Turqia ka një popullatë mesatarisht të re, si faktor për ritmet e ulëta të vdekshmërisë, pasi të rinjtë janë në përgjithësi më rezistentë ndaj kësaj sëmundjeje. Megjithatë, tani që qeveria ka lehtësuar masat e izolimit fizik dhe po shtohen testimet, ritmet e përhapjes së infeksionit rezultojnë dy herë më të larta. Dr Sonmez thotë se “deri kur të zhvillohet vaksina, virusi do të jetë një sfidë e pranishme në jetët tona”.

Top News – SHBA, kompanitë nxisin votuesit/ Zgjedhjet presidenciale
09/08 19:09
Top News – Broadway mbyll perdet/ Të paktën deri dimrin e 2021
09/08 18:49
Top News – Kamping në qiell/ Mbi ndërtesën më të lartë në Seul – Pa komente
09/08 16:49
Top News – Vaksina për të varfrit/ Bill Gates investon 150 mln usd
09/08 16:41
Top News – Adhuruesit e diellit/ Britani, pushtojnë brigjet e detit- Pa komente
09/08 16:31
Top News – ‘Qyteti i të vdekurve’/ Egjipt-zëvendësohet nga autostrada- Pa komente
09/08 16:29
Top News – Një mijë tullumbace/ Në nder të viktimave të pandemisë- Pa komente
09/08 16:27
Top News – ‘Vdekja’ nëpër rrugë/ Brazil, 100 mijë viktima – Pa komente
09/08 16:26
Top News – Supermakina e shampanjë/ Bangkok, të pasurit mbi pandeminë
09/08 16:12
Top News – Të rinjtë britanikë/ Nuk ndalojnë festimet e çmendura
09/08 15:44
Top News – Birrë e Mynihut/ Statusi i parë në një shekull
09/08 15:22
Top News – Simfonia e Beethovenit/ Montreal, ’drive in’ në aeroport
09/08 15:16
Top News – Artistë në karantinë/ Austri, performance në konteinere
09/08 15:12
Top News – Tragjedia në Liban/ Liderët bisedojnë për ndihmat
09/08 13:09
Top News – Pandemia në Brazil/ Mbi 100 mijë viktima në vend
09/08 13:06
Top News – Sulmi me bombë atomike/ Nagasaki, shënohet 75 vjetori
09/08 12:33
Top News – Rekord infektimesh/ SHBA, 1 në çdo 66 banorë i prekur
09/08 12:18
Top News – Ish mbreti i Spanjës/ ’Zbarkon’ në emiratet e bashkuara
09/08 12:09
Shpërthimi në Bejrut, mbi 5 mijë njerëz rrugëve të Libanit kundër qeverisë
08/08 20:58
Top News – Të ndarë nga pandemia/ BE: Të bashkojmë çiftet e pamartuara
08/08 16:11