Lajmi i fundit
Koronavirusi në Shqipëri/ 124 raste të reja, 4 humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit
Top News – Maqedonia e Veriut/ Mbyll kufirin me Serbinë e Kosovën
02/07/2020 15:18

Ministria e shëndetësisë në maqedoninë e veriut, mund të vendosë regjimin e kufirit me serbinë dhe kosovën. Vendimi do të merret sidoqoftë të mërkurën pasi komisioni për sëmundjet infektive të shqyrtojë mundësinë e kthimit të kufizimeve në kufi me këto dy vende. Por, zyrtarë të ministrisë së shëndetësisë, thonë se mundësia për mbylljen e vendkalimeve kufitare me të dyja këto vende, është reale. “Komisioni për Sëmundje Infektive në mënyrë aktive vëzhgon situatën epidemiologjike të koronavirusit në vendet fqinje dhe rajon dhe kthimi i mundshëm i masave do të ketë si qëllim parandalimin e rrezikut ndaj shëndetit të qytetarëve të republikës së maqedonisë së veriut”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë. Në maqedoninë e veriut, kohët e fundit, shifrat ditore të koronavirusit kanë qenë të larta. Por pas ditësh me bilanc në rritje, duket se shifrat kanë filluar të zbuten. Ndërkohë, në kosovë dhe serbi, situata është alarmante. Në kosovë, ka shqetësime për numrin e lartë të pacientëve me koronavirus të shtruar në spital ndërsa serbia ka rikthyer ose forcuar kufizimet në disa pjesë të vendit ndërkohë që infektimet janë shtuar. Vendi është aktualisht në listën e BE për udhëtim të sigurt edhe pse austria ka lëshuar një paralajmërim kundër udhëtimeve në vendin ballkanik dhe gjermania e ka përjashtuar nga lista e saj e vendeve të sigurta.

Top News – Ligji për UÇK-në/ Reagon Vuçiç e ndërkombëtarët
07/08 15:43
Top News – Covid-19, qeveria e Malit të Zi: Shqipëria në listën “e verdhë”
07/08 12:16
Greqia mbyll gjatë natës Kakavijën/ Prej 16 gushtit kush kthehet nga Shqipëria izolohet për 7 ditë
05/08 00:33
Mali i zi, shqiptarë janë të ndarë/ Do shkojnë në zgjedhje me dy lista kandidatësh
01/08 19:45
Top News – Situata nga Covid/ Maqedoni e Veriut, 7 viktima
01/08 19:32
Top News – Rriten rastet me Covid/ Greqi, shumë infektime në dy dasma
31/07 21:40
Emigrantët në rradhë për pashaportat/ Sërish kaos para ambasadës shqiptare në Athinë
31/07 13:00
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Sot takohen ekspertët në Bruksel
30/07 12:12
Top News – Zëdhënësi BE/ S`ka ultimatum për Beogradin!
29/07 20:46
Zbutet tensioni greko-turk
29/07 14:51
Top News – Tensione në Ballkan/ Serbia kërkon avionë ushtarakë
27/07 20:25
Top News – Pas Luginës së Preshevës, bashkojnë forcat për zgjedhje edhe shqiptarët e Malit të Zi!
26/07 15:50
Top News – Vuçiç për njohjet/ Do vazhdojmë fushatën nëse Kosova…
26/07 15:12
Top News – Punonjësit sezonale/ Greqia shtyn lejet deri në 31 dhjetor
26/07 12:16
Top News – Maqedonia e veriut/ 9 viktima të reja nga koronavirusi
25/07 18:42
Top News – Maqedonia e veriut/ Çertifikohet rezultati i zgjedhjeve
25/07 18:37
Talat Xhaferi në infektiv/ S’dihet nëse Kryeparlamentari i Maqedonisë së Veriut është me Covid-19
25/07 12:18
Ditë zie në Greqi për Shën Sofinë/ Kumbim kambanash kur nisi falja e besimtarëve myslimanë
25/07 12:15
Tensionet Greqi-Turqi/ Mitsotakis takohet me Tsipras, reagon edhe Macron
24/07 04:15
Bild: Merkel ndaloi luftën/ Tensionet Turqi-Greqi, Mitsotakis bisedon me Putin për krizën
23/07 13:10