Top News – Maqedoni e veriut/ 25 viktima dhe 1064 të infektuar
13/11/2020 22:06

Maqedonia e Veriut të premten ka regjistruar 25 persona të vdekur nga COVID-19, ndërsa 1.064 të infektuar dhe 507 të shëruar, bazuar në raportin e Institutit të Shëndetit Publik që i referohet 3.096 testeve të bëra në 24 orët e fundit. Numri i përgjithshëm i të vdekurve ka arritur 1.263 persona, shumica prej të cilëve janë nga Shkupi. Në mesin e të vdekurve është edhe Shukri Fazliu, mjek specialist, 49 vjeç nga Kumanova, i cili vdiq në Klinikën Infektive në Shkup pas përkeqësimit të gjendjes të shkaktuar nga COVID -19. Që nga fillimi i pandemisë, në Maqedoninë e Veriut nga COVID-19 jetën e kanë humbur 12 mjekë. Sa i përket të infektuarve, sipas Institutit të Shëndetit Publik, Shkupi sërish mbetet qytetit me numrin më të lartë të të infektuarve, më 541 të diagnostikuar ditën e premte. Në Klinikën Infektive në Shkup dhe qendra tjera shëndetësore janë të shtruar mbi një mijë persona, shumica prej të cilëve janë në oksigjeno-terapi. Deri më tani në Maqedoninë e Veriut me COVID-19 janë diagnostikuar 44.898 persona, prej tyre 26.289 janë shëruar, ndërsa raste aktive janë 17.346 persona. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, tha se pret që në dy javët e ardhshme, masat në fuqi për mbrojtje nga COVID-19 të japin efektet e para dhe numri i të infektuarve me COVID-19 të stabilizohet. “Ne presim që në periudhën që kemi përpara, në dy javët e ardhshme, të shohim efektet e masave kufizuese. Ne presim që numri i pacientëve të diagnostikuar të stabilizohet dhe të ulet numri i të infektuarve, tha Filipçe.

Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 15:58
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 13:42
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Greqi, votohet sot zgjerimi në det/ Mitsotakis:Edhe Edi Rama e quan të drejtë zgjerimin me 12 milje
20/01 12:58
Top News – Serbia nis imunizimin me Sinopharm/ Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve
20/01 10:37
Top News – Vuçiç merr vaksinën kineze/ Serbia, e para në Evropë që zgjedh Sinopharm
19/01 20:10
Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01 21:36
Top News – Arrestohet kryetari i komunës se Ulqinit/ Në pranga edhe katër zyrtarë të tjerë lokalë
18/01 19:08
Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01 12:25
Top News – Ulet numri i infektimeve/ Lehtësohen masat kufizuese me Greqinë
15/01 19:58
Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01 19:46
Osmani në Athinë/ Dendias: Zbatimi marrëveshjes së Prespës kusht për të mbështetur integrimin në BE
14/01 20:19
Top News – Virusi tek portat/ Maqedonia raporton raste mutacionesh të koronavirusit
14/01 18:21
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – Mali i Zi, zbut masat kufizuese/ Situata është përmirësuar ndjeshëm
12/01 22:40
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Greqi, përplasen bandat shqiptare/ Ekzekutohet babai, djali mbeti i plagosur
11/01 21:44
Top News – Mali i Zi `ndryshon mëndje`/ Hiqet testi i koronavirusit në kufi!
11/01 21:38
Përplasje e armatosur në Athinë, vriten babë e birë! Dyshohet për përleshje mes bandave shqiptare
11/01 18:40
Top News – Situata e koronavirusit / Greqia shtyn masat kufizuese me Shqipërinë
08/01 12:25