Top News – Mandat deputeti me vetëm 360 vota! Rama zgjedh Durrësin, kryemadhi fierin
21/06/2021 22:17

Një muaj përpara zgjedhjeve Edi Rama u pyet me këmbëngulje nga gazetarët se cilin mandat do të merrte në rast se fitonte në të dy qarqet Durrës dhe Vlorë. Dhe përgjigja ishte se këtë do e bënte bazuar në votën preferenciae. Dhe duket se e ka mbajtur fjalën. Pas 8 vitesh deputet i Vlores, Kryeministri vendosi qe ne Kuvendin e ri te mbaje mandatin që i dha qarku i Durresit. Ne rrjetet sociale Kryeministri sqaroi arsyet e vendimit. Sipas Rames me apo pa mandat Vlora do jete gjithmone ne zemren e tij, por Durrësi per te është vendi ku mandati i tretë duhet të sjellë një hov të ri, jo vetëm për atë qytet po për krejt Shqipërinë. Ne te dyja qarqet Kryeministri ishte renditur i 8-ti por mes Vlores që i dha 11.412 vota preferenciale dhe Durresit që i dha 15.871 vota preferenciale, ashtu sikurse kishte paralajmeruar zgjodhi qytetin qe e deshi me shume. Dilemes se mandatit se cilit qark do mbaje i dha fund edhe Monika Kryemadhi, e cila ne legjislaturen e re e do te ulet si deputete e Fierit. Ajo dogji me këtë vendim Kejdi Mehmetajn e renditur pas saj dhe madje me shumë vota preferenciale krahasuar me ato të Petrit Vasilit që merr mendat në Tiranë. Vasili, në fakt ka vetëm 361 vota preferenciale, por do marrë mandate deputeti, duke lënë pas shumë të tjerë të votuar nga qytetarët. Ndërkohë kryekomisioneri i zgjedhjeve ilirjan celilashi është duke përfunduar vendimin final për zgjedhjet e 25 prill. Në këtë vendim do të ndahen edhe mandatet e deputetëve që dolën nga zgjedhjet e fundit për mandatin e ri të kuvendit që mblidhet në shtator.

Top News-Në kërkim për vrasje të dyfishtë/ Plagoset 52 vjeçari gjatë aksionit policor
25/07 12:04
Top News-Ndër më të kërkuarit në Evropë/ Aldo Gjini, autori i plagosjes së dyfishtë
25/07 11:56
Top Channel/A pengojnë vaksinat shtatzaninë?Mjekja Enriketa Kroi:SHBA vaksinohen dhe gratë shtatzëna
24/07 19:41
Top Channel/ Kavaja në emergjencë mjedisore/ Mbeturina gjithandej, digjen edhe në landfille ilegale
24/07 19:36
Top Channel/Sirianët, 2500€ për Shqipëri/Shqiptarët pjesë e rrjetit të trafikantëve që nis nga Siria
24/07 19:32
Top News – Flota e parë e autobusëve të gjelbër/ Veliaj: Do modernizojmë transportin publik
24/07 17:47
Top News – Policia ve në pranga disa qytetarë/ Dhunë në familje, përndjekje e rrahjen e gjyshes
24/07 16:55
Top News – Hapën memorialin e ushtarëve grekë/ Në kërkim nga policia e gjirokastrës autorët
24/07 16:37
Top Channel/ Prej dy ditësh, zjarri në fshatin Dukat po djeg shkurret, rrezikohet pylli i Llogorasë!
24/07 16:29
Top Channel/ 11 shoferë në pranga në 24 orë, Policia:Mos ‘fluturoni’ për të arritur sa më parë detin
24/07 16:27
Top News – Ringrihet turizmi në vend/ Shifra optimiste, më shumë pushues nga Kosova
24/07 16:14
Top News – Banka Botërore studion vendin/ 2 qytetet në rrezik nga tërmeti e përmbytjet
24/07 16:00
Top News – Drejtoreshë për Ngrohjen Globale? Eli Fara paralajmëron padi: Kam punuar me djersë
24/07 15:52
Top Channel/ Pikturat e Maks Velos në Artkand! Prezantohen dhe pikturat e Zajmit, Shkrelit e Kaçakut
24/07 15:48
Top Channel/ Gjyqi i mashtruesve afrikanë: Krijuan bazën në Shqipëri, mashtronin kompanitë e huaja
24/07 15:42
Top Channel/ Shkodra e viteve ’40! Hapet ekspozita me 80 fotot e papublikuara të Pjetër Rraboshtës
24/07 15:41
Top Channel/ “Preken zemra, veshkat dhe mëlçia” Pasojat pas Covid prekin shumë të shëruar
24/07 15:27
Top Channel/ Tiranë, mbërrijnë autobusët elektrikë, bashkia fut në qarkullim 20 mjete në gusht
24/07 15:24
Top Channel/Kosovë, kërkohet vaksinim derë më derë. Komunitetet rome e egjiptiane refuzojnë vaksinën
24/07 15:17
Top Channel/ Veliaj prezanton autobusët e gjelbër “Go Green”: Të parët në rajon
24/07 15:09