Top News – Mali i Zi jashtë NATO/ Tërhiqet fronti demokratik
02/09/2020 14:52

Pas zgjedhjeve parlamentare në Malin e Zi, të fituara nga tre parti opozitare, liderët e tyre vazhdojnë t`i bëjnë thirrje mbështetësve të kremtojnë fitoren paqësisht, ndërsa theksuan hapur se vendi nuk do të dalë nga NATO e do të vazhdojë reformat drejt BE-së. Menjëherë pas shpalljes së rezultatit që tregoi se Fronti Demokratik, ishte vetëm pak pikë pas DPS-ë së Milo Gjukanovicit, u ngriten shqetësime se shumica e anëtarëve të koalicionit opozitar i kundërviheshin anëtarësisë së vendit në NATO, që ndodhi në 2017-tën. Por për të arritur shumicën qeverisëse, frontit demokratik i cili është kundër të qenit pjesë e aleancës, i duhet mbështetja e partisë shqiptare Ura të Dritan Abazovicit, i cili është pro-Be dhe pro-perëndimor. Presioni i tij duket ka ndikuar në arritjen e një marrëveshjeje mbi parimet e qeverisë së ardhshme që përfshijnë dhe detyrimet ndërkombëtare. “Ju e kuptoni se si parti, ne jemi kundër antarësimit në Nato, por realiteti politik dhe gjeopolitik është I tillë që duke iu bashkuar aleancës me ujdi tashmë të nënshkruara, nuk ka mundësi largimi dhe ne e respektojmë këtë fakt”, deklaroi një prej krerëve të Frontit demokratik, Milan Knežević.

Top news- Serbia po kthehet në autokraci…!/‘New York Times’-Si e kontrollon Vuçiç opinionin publik
17/01 19:52
Top News- Premton hapjen e negociatave/Qëndrimi i qeverisë së re gjermane për integrimin
17/01 18:15
Top News – Infermierja e testeve false për covid/Arrestohet në Itali, çmimi deri në 400 euro
17/01 17:28
Top News- BE nuk i bën dot presion Kurtit!/Serbia e zemëruar me Brukselin, kërcënon Kosovën
17/01 17:25
Top News- Vuçiç bie nga pushteti në Prill!/Çfarë tregoi referendumi për kushtetutën në Serbi
17/01 16:18
Top News- Ballkani me tre liderë shqiptarë!/Abazoviç drejt emërimit si kryeministër i Malit të Zi
17/01 16:18
Top News – Gjoba 60 vjecarëve të pavaksinuar / Greqia nis masat drastike, spitalet në rrezik kolapsi
17/01 15:37
Top News – Del lista e vendeve si ‘zonë e kuqe’/Ja kush janë 14 shtetet, përjashtohet Shqipëria
17/01 14:16
Top News – SHBA nuk ndalet, e prerë në vendime!/Escobar flet për sanksione në vendet e Ballkanit
17/01 12:14
Top News – Votohet Qeveria e re maqedonase / 10 ministra shqiptarë, mandat deri në 2024-ën
17/01 11:51
Top Channel/ Maqedonia e Veriut me qeveri të re: Debate për legjitimitetin e saj
17/01 11:21
Top News – Shqiptari humb jetën në aksident / Itali, kush është viktima,si ndodhi përplasja fatale!
16/01 16:24
Top News- Në listë edhe shqiptarët/ Italia hap rreth 70 mijë vende pune
16/01 15:28
Top News- Referendumi i Beogradit/Qindra serbë të Kosovës udhëtojnë drejt Serbisë
16/01 15:19
Top Channel/ Inflacioni shënon rekord në Greqi, rritje alarmante e çmimeve
16/01 14:11
Top News-Ndryshimet Kushtetuese në Serbi/Mbahet protestë në Mitrovicë për referendumin
16/01 12:33
Top News- Referendumi ne Serbi/Voton Vuçiç-për Kosovën do të ketë pasoja
16/01 12:24
Top News – Policia e Kosovës, bllokadë në kufi / Ndalon futjen e materialeve zgjedhore nga Serbia
15/01 13:15
Top Channel/Ndalohen materialet zgjedhore serbe/ Tensione në kufirin Kosovë – Serbi për referendumin
15/01 11:58
Top News-Detajet e reja të aksidentit tragjik/Viktima, mosmarrëveshje me ish-partneren e tij
14/01 18:14