Top News/ Luftanijet ruse në ‘oborrin’ e Bidenit / Fregata e nëndetëse bërthamore ankorohen në Kubë
13/06/2024 14:44

Katër luftanije ruse, duke përfshirë një nëndetëse me energji bërthamore dhe një fregatë, kanë mbërritur në Kubë, në atë që shihet si një shfaqje force në mesin e tensioneve me Perëndimin për luftën në Ukrainë. Luftanijet janë ankoruar në Gjirin e Havanës, rreth 145 km larg nga shteti amerikan i Floridës. Ministria ruse e mbrojtjes thotë se fregata Admiral Gorshkov dhe nëndetësja Kazan, mbajnë të dyja armë të avancuara, duke përfshirë raketat hipersonike Zircon. Më herët, luftanijet kryen stërvitje me raketa në Atlantik. Por ministria e jashtme e Kubës thotë se asnjë nga anijet nuk ka armë bërthamore në bord dhe vizita e tyre pesë-ditore nuk përbën kërcënim për rajonin. Zyrtarët amerikanë thanë po ahstu se po e monitorojnë nga afër situatën. Marina amerikane përdori madje dronë detare për të monitoruar luftanijet ruse teksa ato iu afruan Kubës, raporton partneri amerikan i BBC-së, CBS. Herët në mëngjes, luftanijet ruse hynë në Gjirin e Havanës, të rrethuara nga anije më të vogla mbështetëse. Në një deklaratë, ministria ruse e mbrojtjes tha se vizita ishte jozyrtare, dhe do t’i mundësonte ekuipazheve të "pushojnë dhe të njihen me atraksionet lokale". Rusia ka dërguar anije luftarake në Kubë edhe në të kaluarën dhe të dyja vendet janë aleatë të vjetër, por koha kur po kryhen këto lëvizje të vecanta, bie në sy. Vizita vjen në mesin e tensioneve mes rusisë dhe perëndimit dhe duket se mbart edhe një mesazh të qartë të kremlinit për Uashingtonin, mesazhin se rusia po hyn në oborrin e shtëpisë së tij. Pas ndalesës në Havana, flota ruse do të vijojë drejt venezuelës.

Top Channel/ Shërbimi Sekret e pranon: Dështuam në atentatin ndaj Donald Trump! Nuk përsëritet!
22/07 23:35
Top News/Demokratët nën ethet e kandidatit pasues pas tërheqjes së Biden, Pelosi nominon emrin e ri
22/07 22:56
Top News/ “Shërbimi sekret dështoi”/ Atentati ndaj Trump, autoritetet pranojë fajin
22/07 22:00
Top News/ SHBA në krah të drejtësisë/ 8 vite nga reforma, amerikanët vlerësojnë rezultatet
22/07 21:15
Top Channel/ “Nga gafat te lidhja jashtëmartesore”, Daily Mail: Kamala Harris fjalime pa kuptim
22/07 21:08
Top Channel/ Rrezik për front të ri lufte! Raketat e Huthit në Tel Aviv, përgjigjet ashpër Izraeli
22/07 20:59
Top Channel/ Kamala Harris mban fjalimin e parë/Vlerëson Biden, por nuk komenton garën presidenciale
22/07 19:38
Top Channel/ Masakër në një azil në Kroaci, autori qëllon me armë të moshuarit, 6 viktima
22/07 18:02
Top News/ Masakër në shtëpinë e të moshuarve / Ish polici qëllon dhe të ëmën, pesë viktima në Kroaci
22/07 15:21
Top News/ Izraeli urdhëron evakuimin e Gazës / Paralajmëron ’operacion të dhunshëm’ në pjesën jugore
22/07 15:20
Top Channel/ Harris nuk humbet kohë, nis fushatën për mbledhje fondesh: Dhuroni nga 20$-500$…
22/07 14:42
Top News/ Kush po e udhëheq SHBA-në??? Trump sulmon Bidenin: Të dorëhiqet si president
22/07 14:41
Top News/ Pas kuintave të tërheqjes së Bidenit…Sondazhe horror dhe staf i painformuar deri në fund
22/07 14:40
Top Channel/ U përfolën si kandidatë për President,guvernatorët tërhiqen nga gara: Mbështesim Harris
22/07 14:40
Top News/ Kosova, ‘në zemrën’ e Bidenit / Angazhim i tij ndër vite, nga Senati në Shtëpinë e Bardhë
22/07 14:40
Top News/ ‘Anatomia’ e një rënieje…Biden dorëzon stafetën, presidenti me një mandat
22/07 14:39
Top Channel/ Mbledhja urgjente dhe presioni i deputetëve! Si mori Biden vendimin për t’u tërhequr
22/07 14:38
Top Channel/ Kamala Harris mund të jetë gruaja e parë me ngjyrë që do të udhëheqë një parti të madhe
22/07 14:35
Top News/ Ukraina ‘humbet’ Bidenin / Zelenski: Mirënjohës për angazhimin e palëkundur
22/07 14:34
Top Channel/ I vodhi celularin të moshuarit, 17-vjeçari tërhiqet zvarrë nga autobusi! Vdes në spital
22/07 14:32