Top News – Luftanijet ruse në Kanalin Anglez / Shoqërohen nga marina mbretërore, lufta në prag
22/01/2022 16:02

Tre luftanije ruse janë shoqëruar përmes Kanalit Anglez nga marina mbretërore, në mesin e frikës në rritje për një konflikt të ri ushtarak. Tre luftanijet u ndoqën në afërsi nga HMS Tyne dhe HMS Dragon ndërsa perëndimi është bashkuar kundër kërcënimit për luftë. Ministria britanike e mbrojtjes, tha në një deklaratë: Anijet e marinës mbretërore kanë shoqëruar tre luftanije përmes detit të veriut dhe kanalit anglez në kuadër të një përgjigjieje të përbashkët me aleatët tanë. Ato u nisën nga portet holandeze dhe do të vazhdojnë të ndjekin luftanijet ruse. Kjo deklaratë, pason njoftimin e ministrisë ruse të mbrojtjes se Vladimir Putin planifikon të mbajë stërvitje detare në oqeanin Atlantik, në Arktik, në mesdhe dhe në Paqësor këtë muaj. Në javët në vijim, stërvitjet mes Putinit dhe bjellorusisë aleate do të përfshijnë edhe qëndrimin në port të më shumë se 140 luftanijeve dhe anijeve të tjera mbështetëse. Në stërvitje do të marrin pjesë edhe 60 avionë luftarakë, 1000 pajisje të tjera ushtarake dhe rreth 10 mijë trupa.

Top News – Harpoonë dhe Howitzerë në Ukrainë / Mbërrijnë armatimet e rënda, lufta ndryshon rrjedhë
28/05 18:55
Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05 18:53
Top News – 100 dronë në zemër të malit / Irani tregon dhëmbët…vendndodhja mbahet e fshehtë
28/05 18:50
Top News – Sisteme raketash të shumëfishta! / ’Made in USA’, bisedime mes SHBA-së dhe Ukrainës
28/05 18:49
Top News – Putin kërcënon Francën e Gjermaninë / Mos armatosni më Ukrainën, po rrezikoni shumë!
28/05 18:48
Top News – Lufta e Rusisë në Ukrainë… / Sa para i duhen Vladimir Putinit për të vijuar
28/05 18:47
Top News – Trump rikandidon për president / Japim miliarda për Ukrainën, duhet të mbrojmë shkollat
28/05 18:45
Top Channel/Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 16:31
Top News – Rusia, plaçkitje në Mariupol / Anija ruse grabit mbi 3 mijë ton metale në port
28/05 16:22
Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05 16:04
Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05 16:01
Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05