Top News – Llava vazhdon të rrjedhë… / Banorët në Las Palmas mbyllen në shtëpi
28/09/2021 17:04

LLava e dalë nga krateri i vullkanit Cumbre Vieja në ishullin Las Palmas, që nisi shpërthimet që nga e diela e shkuar, ka shkatërruar 589 shtëpi dhe 21 kilometra rrugë, duke mbuluar edhe 258 hektarë tokë. Këto janë të dhënat më të fundit të publikuara nga sistemi evropian Copernicus. 76 ndërtesa janë shkatërruar vetëm në 24 orët e fundit. Pasi mëngjesin e të hënës vullkani dukej sikur ishte përgjumur, afër mbrëmjes ai rifilloi të lëshonte llavë në mënyrë intensive. Një sjellje që ekspertët e konsiderojnë normale. Sipas të dhënave të fundit të disponueshme, një nga rrjedhat e llavës së vullkanit ka mbërritur tani deri në largësinë e 800 metrave nga deti. Agjencia e lajmeve Efe, shkruan se llava ka mbërritur tashmë në portat e bashkisë Tazacorte pasi gjatë ditëve të shkuara kishte varrosur nën të lokalitetin Todoque. Sjellja pak e parashikueshme e vullkanit e ka lënë ndërkohë popullatën në frikë konstante se shtëpitë e tyre mund të arrihen nga llava.

Top Channel/ Kolumbia sterilizon 24 hipopotamët e baronit të drogës Pablo Escobar
16/10 20:30
Top Channel/ 11 nxënës humbin jetën gjatë ekskursionit në brigjet e lumit në Indonezi
16/10 20:24
Top Channel/ NASA lëshon anijen Lucy për eksplorimin e asteroidëve ‘trojanë’ të Jupiterit
16/10 20:23
Top Channel/ Stuhia godet Greqinë/ Një i vdekur dhe dëme kolosale nga vala e motit të keq
16/10 19:52
Top News – Një grabitje spaktakolare… / Policia ndjek hajdutin me traktor
16/10 18:02
Top News – Tërmet me manjitudë 4.8 / Viktima dhe të lënduar në ishullin turistik të Balit
16/10 18:00
Top News – Tokë e helmuar me toksina… / Tronditet qyteti, fajtor një incenerator i vjetër
16/10 17:59
Top News – Jo më martini për Mbretëreshën! / Mjekët e urdhërojnë të heqë dorë për hir të shëndetit
16/10 17:53
Top News – Meteor mbi çatinë e shtëpisë… / Përfundon në krevatin e një pensionisteje në Kanada
16/10 17:51
Top News – Dikur ishte si toka… / Përse Marsi u bë një planet ferri…
16/10 17:49
Top News- FDA miraton dozën e dytë të Johnson& Johnson/‘Shton edhe më shumë mbrojtjen ndaj Covid-19’
16/10 16:33
Top Channel/ Me litar mes ujit të rrëmbyer, momenti dramatik kur shpëtohet familja në Greqi
16/10 16:28
Top News- Aksioni i policisë së Kosovës në Veri/ Vuçiç- I mbështetur nga Britania e Madhe
16/10 15:40
Top Channel/ Vuçiç, “luftë” ndërkombëtarëve që mbështetën aksionin në veri të Kosovës!
16/10 15:39
Top News – Merkel ‘ndahet’ me Erdogan / Vizita e lamtumirës në Turqi për Kancelaren
16/10 15:29
Top Channel/ Vranë 10 civilë me dronë, SHBA dëmshpërblen të afërmit e viktimave
16/10 15:21
Top News – ‘Tsunami’ prej llave / Vullkani nuk ndalet në Kanarie, autoritetet në alarm
16/10 15:12
Top News – 1000 viktima në një ditë të vetme / Rekord ditor në Rusi, covid po bën ‘namin’
16/10 15:10
Top Channel/Çimentohet “aleanca turko-gjermane”? Merkel, vizitë në Turqi përpara se të lërë postin!
16/10 14:56
Top Channel/”Çohu në këmbë kur flet për Vuçiç”, Osmani i kthehet keq ministrit serb në OKB!
16/10 14:55