Top News – Laboratori i kokainës kolumbiane në Fier/ Mediat ndërkombëtare, jehonë operacionit policor
26/11/2022 22:07

‘Kapet rreth gjysmë ton kokainë në Shqipëri, 10 të arrestuar’. Ky titull ka shoqëruar faqet kryesore të disa mediave ndërkombëtare. Bëhet fjalë për operacionin e pak ditëve më parë në Frakull të Fierit, ku u sekuestruan 430 kilogramë kokainë. “Shqipëria dikur ishte një prodhues i madh evropian i marijuanës dhe një udhëkryq për kontrabandën e saj. Një goditje e qeverisë tetë vjet më parë çoi në një reduktim të ndjeshëm të numrit të plantacioneve të kanabisit, megjithëse konfiskimet e rregullta tregojnë se trafikantët po kërkojnë ende vende alternative për të rritur ose ruajtur marijuanën dhe janë bërë pjesë e rrjeteve ndërkombëtare që trafikojnë drogra të tjer., shkruajën mediat e huaja. Ngarkesa u importua nga Kolumbia në shtator, fillimisht u ndal në Selanik të Greqisë dhe më pas u shkarkua në Bar të Malit të Zi. Nga atje u transportua në rrugë tokësore me kamionë drejt Shqipërisë, shkruhet në artikujt e huaja, duke cituar autoritetet shqiptare. Arrestimet erdhën pas operacionit anti-drogë nga SPAK, DEA amerikane dhe policia malazeze, ku në një banesa e cila ishte përshtatur në laborator droge, u sekuestruan qindra thasë të plehrave kimikë, ku brenda tyre kishte përmbajtje kokaine dhe fishekësh. Policia dha detaje të hollësishme rreth operacionit, ndërsa bëri me dije se sasia e kokainës kapte vlerën 430 kg, ndërsa u sekuestruan 15,910 Euro; 3 armë zjarri automatik kallashnikov; 3 armë zjarri të llojit pistoletë; 108 copë fishekë luftarake të kalibrave të ndryshëm; 18 aparate telefonash celulare; 5 automjete; 2 laptop dhe 2 armë gjahu.

Top Channel/ Vdes në aksident vajza në Tiranë, në një javë policia gjobit qindra drejtues mjetesh
07/02 21:34
Top Channel/ Arrestohet shoferi i autobusit të linjës ndërkombëtare, s’deklaroi 48 mijë euro
07/02 21:33
Top Channel/ Kërcënuan me kallashnikov të riun, arrestohen tre të rinj në Vaun e Dejës
07/02 21:32
Top Channel/ Të përmbytur nën acar! Shkodër, jeta e vështirë mes ujit në temperatura nën -3 gradë
07/02 19:52
Top Channel/ Adoleshentë të varur nga droga! Mjekët tregojnë shtimin e rasteve, “kokainë dhe alkool”
07/02 19:49
Top Channel/ Me ankthin e tërmetit! Rrëfimi i nënës për vajzën e saj studente mjekësie në Turqi
07/02 19:38
Top News – ‘Shqipëria, destinacioni i Verës’/ The Sun përzgjedh vendin tonë për britanikët
07/02 19:01
Top News – Avokati i Stela Gugalljas përgënjeshtron lajmin e arrestimit: Është i rremë
07/02 18:54
Top News – Rënia e ashensorit në Astir/ ISHMT- Nga mbipesha, nuk ishte i regjistruar
07/02 17:51
Top News – Grushta me policinë e pistoletën gati për qitje, neutralizohet 41-vjeçari
07/02 17:50
Top News – I fundit që shoqeroi Ervis Martinajn/ Gjykata e Lartë i thotë ‘Jo’ Jeton Lamit
07/02 17:22
Top Channel/ Protestë për urën e Zogut, monumenti i kulturës po shembet
07/02 17:14
Top News – Tjetër prag tragjedie nga ashensorët, siguria ‘jetime’
07/02 16:39
Top News – Kërcënim me jetë dhe djegie makinash/ Arrestohet grupi i ‘të fortëve’ në Vaun e Dejës
07/02 16:31
Top Channel/ SHBA, ndihmë Shqipërisë, 50 milionë dollarë për pasojat e sulmit kibernetik nga Irani
07/02 15:59
Top Channel/Arrestohen shitësit e fëmijës,u denoncuan në “Fiks Fare” babai, do e shiste 5 mijë euro
07/02 15:45
Top Channel/ Bie ashensori në Tiranë , plagosen dy bashkëshortët pasi kabina ra 5 kate
07/02 15:38
Top Channel/ Burg për Alda Klosin, Ish- bashkëpunëtores së Ahmetajt i caktohet masa në QSUT
07/02 15:33
Top Channel/ Shqiptarët në zonën e tërmetit, Konsullja e Shqipërisë: Janë gra të martuara me turq
07/02 15:31
Top News – 400 mijë euro pa pronar/ Avokati Alda Klosit ‘shpërthen’ ndaj Rozeta Dobit
07/02 15:19