Top News-Kush hyn dhe del nga Ekuadori…!/Prokuroria e Guayakil, të dhëna për shqiptarët
28/01/2022 20:56

Vrasja e shqiptarit Ergys Dashi në Ekuador vijon të jetë në vëmendjen e mediave të huaja por edhe shqiptare, ndërsa hetimet nuk kanë ndaluar që prej mbrëmjes së 22 janarit, kur edhe ndodhi ngjarja e rëndë. Media ekuadoriane “El Univeso”, edhe njëherë ka kthyer në vëmëndje vrasjen e Dashit ku referuar lajmit të publikuar në mediat online shqiptari ka qenë I akuzuar për prostitucion dhe zotërim të armëve, por autoritetet në Ekuador nuk kanë hapur ndonjëherë dosje hetimore pë të. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ekuadorit konfirmoi se organizatat narko-kriminale të lidhura me mefian europiane operojnë në Ekuador dhe se tanimë për Ekuadorin është një sfidë kontrolli i qytetarëvë që vijnë nga Europa Lindore për të qëndruar aty. Nga ana tjetër, nënsekretari i Emigracionit në Ekuador Fausto Olivo shprehet se vendi i tij po përpiqet të regjistrohet në programin dixhital “ATS Global” për të kontrolluar profilin e pasagjerëve të huaj që udhëtojnë drejt Ekuadorit, ku në këtë mënyrë mund të evidentohet dhe parandalohet futja e personave të cilët kanë probleme me drejtësinë në Ekuador. Kurse prokurori, Cesar Pena shton se trafikantët e drogës nga Europa po kërkojnë qytete bregdetare si Guajakili me porte dhe aeroporte për të lehtësuar transportin e lëndëve narkotike.

Top Channel/ Zbulohet luani i malit i fshehur në tualetin e shkollës fillore në Brazil
26/05 22:04
Top Channel/ Gorrilat e Gabonit presin vizitorët për të siguruar mbrojtjen e parkut natyror
26/05 21:58
Top Channel/ Martesë në luftë, çifti ukrainas sfidon pushtuesit
26/05 21:56
Top Channel/ Rindezje të konflikteve në Ballkan? Truss në Bosnje: Duhet ndalur ndërhyrja ruse
26/05 20:57
Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30