Top News – Kufijtë BE 1 korrik/ Conte: mos na diskriminoni!
06/06/2020 12:29

Ministrat e brendshëm të bllokut europian vendosën që nga 1 korriku të hapen kufijtë e jashtëm të BE-së. Kryeministri Italian Giuseppe Conte dhe ai spanjoll, Pedor Sanchez kanë kërkuar që hapja të bëhet në mënyrë “ të koordinuar dhe jo diskriminuese”. Turistët gjermanë, francezë dhe zviceranë sipas mediave italiane, janë gati të kthehen në vendin fqinj duke filluar nga 15 qershori. Në një letër të përbashkët drejtuar KE-së, Italia dhe Spanja theksojnë se është “ momenti të riaktivizojmë ekonomitë tona, të rekuperojmë normalitetin e bashkë me të, dhe një element thelbësor të projektit europian sic është liria e lëvizjes në zonën Schengen”, shkruajnë ata. Mbi këtë ka folur edhe ministri I jashtëm Italian, Luigi Di Maio, I cili e përshkroi 15 qershorin si “ ditën D për turizmin europian”. “ Po punojmë me secilin vend, jo për t`I treguar sesa e bukur është Italia, sepse këtë e dinë të gjithë, por për t`I bërë të kuptojnë që mund të vijnë këtu me siguri të plotë”, u shpreh ai. Me gati 33.800 vdekje dhe 234,000 infektime, Italia është kthyer në njërin prej shteteve më të prekura nga Covid-19, ndaj dhe ka ngurrim nga vendet e tjera për të liruar lëvizjen me të.

Top News – I digjet uzina atomike/ Irani: Kujdes, do hakmerremi!
03/07 20:57
Top News – Ilaçi kundër covid/ Merr autorizimin e BE-se
03/07 20:55
Festë në pandemi/ Dita e pavarësisë do të jetë ndryshe për Amerikanët
03/07 20:05
Top News – Rriten rastet e covid-it/ Rrikthehet emergjenca në Beograd
03/07 19:12
Top News – “Mbahet” Turqia/ Po e përballon mirë covid 19
03/07 19:06
Top News – Shkatërrohet statuja/ Kopenhagen, sirena ‘peshk racist’
03/07 19:01
Top News – Zbulohet vrima e zezë/ Gllabëron një diell në ditë!
03/07 18:58
Top News – Shpërthim në Turqi/ Shumë të lënduar nga fishekzjarrët
03/07 18:56
Top News – “Sukses i shndritshëm”/ Koreja shpall fitoren ndaj covid
03/07 18:50
Top News – Ekspertët për Grenell/ Veprimet e tij ‘zgjuan’ Europën
03/07 18:49
Top News – Studimi, nga 1950/ Valët e të nxehtit janë zgjatur
03/07 17:36
Top News – Shqipëria sërish jashtë! Britania heq karantinën e 14 ditëve
03/07 17:35
Top News – Në Bosnjë Hercegovinë, fshatarët mbrojnë lumenjtë e tyre
03/07 15:52
Top News – Fituesit e lotarisë amerikane ndjehen të mashtruar nga urdhëri i presidentit Trump
03/07 15:42
Top News – Macron emëron Jean Castex si kryeministër të ri në Francë
03/07 14:36
Top News – Pandemia në Ballkan/ Beogradi kthen gjendjen e emergjencës
03/07 14:28
Top News – Në Turqi nis procesi gjyqësor për rastin Khashoggi
03/07 14:22
Top News – Koronavirusi, OBSH: 20% e pacientëve me Covid-19 kanë zhvilluar simptoma të rënda
03/07 13:53
Top News – Zbutja e masave ndaj koronavirusit/ Kush u nxitua e pësoi!
03/07 13:28
Top News – Festivali muzikor në Belgjikë, i sigurt nga korona!
03/07 13:14